zůstanou všechny pošty

RAKOVNÍK. Ani jeden ze 179 poštovních úřadů, které by měly být na území České republiky nahrazeny jinou formou obsluhy zákazníků – tzv. franšízou, neboli motorizovaným doručováním zásilek a zajišťováním poštovních služeb, není z rakovnického okresu.

„Týká se to především malých pošt v příhraničních, rekreačních a horských oblastech, kde je o poštovní služby malý zájem. Poptávka po službách vytěžuje pošťáka pouze 20 minut denně a zbytek drží pohotovost pro případnou návštěvu zákazníka, což je neekonomické,“ tvrdí ředitel sekce poštovních technologií Petr Krhounek.

Česká republika má 6 249 obcí. Kamennou pobočku má Česká pošta, s. p. v 2 693 z nich, ve 3 556 už dnes běžně pošta obsluhuje zákazníky k jejich spokojenosti jiným způsobem, především prostřednictvím mobilního obslužného místa. „Motorizované doručování v praxi znamená, že pošťák doručí zásilky zákazníkovi přímo domů a zároveň si u něj zákazník může požádat o jiné poštovní služby, jako např. zaplatit složenku, podat dopis či balík atd.,“ přibližuje tisková mluvčí České pošty Dita Václavíková. V kraji by mělo být tímto způsobem obsluhy nahrazeno od ledna osmnáct kamenných poštovních úřadů, Rakovnicka se tato změna prozatím nedotkne.

Co se však našich pošťáků týká, to je optimalizace počtu zaměstnanců. „Mezi lidmi se o tom mluví a panuje tady značná nervozita. Přijít o práci kolem padesátky, když na poště děláte prakticky celý život a nic jiného neumíte, není žádná legrace,“ svěřila se se svými obavami jedna z doručovatelek, která nechtěla být jmenována.

„Abychom byli konkurence schopným podnikem, musíme stavy zaměstnanců optimalizovat. Pokud mám informace, dopadne optimalizace převážně na zaměstnance z administrativy, doručovatelů se bude týkat jen minimálně,“ vysvětluje Dita Václavíková. Kolik zaměstnanců na Rakovnicku bude propuštěno, odmítla říct s tím, že vše je ještě v jednání a přesná čísla zatím nebyla oficiálně stanovena.

Tomáš Bednařík

« Zpět