Kraj sjednotil systém péče o staré občany tak, že ho zrušil

Zůstane okres
bez pečovatelských služeb?

RAKOVNICKO. Město Nové Strašecí a obce Řevničov, Jesenice, Křivoklát a Čistá byly postaveny před nepříjemnou otázku. Středočeský kraj zjistil, že se v různých okresech poskytují pečovatelské služby rozdílnými způsoby a rozhodl se podmínky sjednotit. k 30. září proto ruší veškeré krajské organizace, které dosud pečovatelskou službu poskytovaly s tím, že by služby měly zajistit obce. Zastupitelstva pěti sídel na okrese Rakovník jsou teď postavena před otázku, zda vůbec na tuto "hru" přistoupit a kde na ni vzít peníze.

"V našem případě se to týká zhruba tří set lidí ve třech domech s pečovatelskou službou, kde máme asi 40 bytů," vypočítává starosta města Nové Strašecí Jakub Kleindienst. Podle jeho odhadu by zajištění péče o občany zatížilo městský rozpočet částkou 1,5 miliónu korun. "To jsou peníze, které v rozpočtu nemáme, takže zatím o věci diskutujeme a hledáme řešení. Převedení pečovatelské služby pod město se budeme bránit, ale na druhou stranu nechceme, aby se problém dotkl občanů. Nedopustíme, aby staří lidé zůstali bez pomoci, ani aby se financování přeneslo na ně," slibuje starosta.

V rámci uvedeného záměru je sice řešena otázka převodu movitého majetku, který má být darován těm obcím, které budou pokračovat v poskytování služeb. Nikde se však nehovoří o financích. Proto jsme se právě na ně zeptali tiskového mluvčího Středočeského kraje Martina Kupky. "V prvních měsících bychom mohli být obcím nápomocni, ale do budoucna by už se měla pečovatelská služba obejít bez našeho financování. Ani my jsme neměli na tuto oblast dostatek financí a řešili jsme ji, jak se dalo. Ale úplně bez možnosti získat dotace obce nezůstanou. Středočeský kraj vypisuje celou řadu grantů a bude záležet na provozovatelích pečovatelských služeb, jak budou při sestavování žádostí šikovní," naznačuje Kupka. Kraj se podle mluvčího domnívá, že obce, popřípadě neziskové organizace, jako například charity, budou lepšími provozovateli péče, neboť jsou občanům blíže, než krajský úřad. "Jsou místa, kde tato oblast funguje, aniž by to nějak zatěžovalo rozpočty obcí. Řada služeb může být financovaná klienty, kteří mohou využít různé sociální dávky, příspěvky či platby zdravotních pojišťoven," doporučuje mluvčí kraje.

Jako jedno z řešení se nabízí také otázka, zda by krajskou síť poskytovaných služeb nemohlo převzít město Rakovník, jakožto pověřená obec třetího stupně a jakýsi nástupce bývalého okresního úřadu. "Takový názor odmítáme. Celookresně se jedná o 12 pracovníků a náklady ve výši 2,5 miliónu korun. Jsme zřizovateli vlastní pečovatelské služby na území města a ročně vynakládáme na jeho činnost více než 6,5 miliónu korun. Město Rakovník si další takovou zátěž rozhodně nemůže dovolit," tvrdí starosta Zdeněk Nejdl.

Pavel Sklenička

« Zpět