Zájem o práci u policie roste
RAKOVNICKO. Od počátku ledna velmi vzrostl zájem o práci u policie. Jednoznačně má na tom podíl hospodářská krize. Náborovou kancelář oslovují nejčastěji muži z rakovnických průmyslových podniků.
„Při srovnání s loňským rokem je zájem o práci u policie vyšší. Když se rozjela náborová akce, měli skoro stejný zájem muži i ženy. Teď vedou muži. Od ledna se osobně nebo telefonicky informovalo už přes padesát lidí. Hodně z průmyslových podniků, které propouští. Když jim ale přiblížíme podmínky, zájem většinou opadne. Z padesátky zájemců jsme přijímací řízení zahájili jen s jedenácti,“ přibližuje mluvčí policie René Černý.
Zájemce o práci u policie musí splnit psychotesty, test fyzické zdatnosti a úspěšně absolvovat náročnou zdravotní prohlídku. Musí projít odbornou přípravou, tedy šesti měsíci teorie na policejní škole v Praze, Brně nebo Jihlavě, a třemi měsíci praxe. Navíc pracovní smlouva je s nováčky uzavírána na tři roky na dobu určitou. Nejvíce však zájemce odrazují platové podmínky. „Nástupní plat není moc vysoký. Když si někdo přečte informace na internetu, kde jsou uváděny průměrné platy, má zavádějící představu. Lidem, kteří přicházejí z civilu, musíme nabídnout druhou tarifní třídu,“ říká mluvčí.
Koho profese policisty skutečně láká a projde zdravotní prohlídkou, fyzickou zkouškou i psychotesty, nemusí se obávat, že pro něj zaměstnání nebude. Policie má stále velké podstavy. „Děláme nábor pro Policii ČR, nejen pro Rakovník. Pokud nebude místo přímo na Rakovnicku, tak v rámci Policie Středočeského kraje určitě ano. Zájemce upozorňujeme, že mohou být zařazeni i mimo náš okres. U nás sice plný stav není, ale problém je například v tom, že na kriminálku, kde máme volná místa, není možné přijímat lidi přímo z civilu, vyjma vysokoškoláků s právnickým vzděláním,“ uzavírá mluvčí.
Markéta Hartlová