Správce hřiště František Muška vyzval zastupitelstvo:

„Zachraňte areál Tatranu
pro všechny občany!“

RAKOVNÍK. Celých pět hodin z šestihodinového zasedání zastupitelstva si museli zástupci TJ Tatran Rako Rakovník "protrpět", než přišlo na řadu projednávání zprávy o prodeji jejich areálu. Informaci s návrhem možného řešení zařadil do programu operativně starosta Zdeněk Nejdl.

Jak jsme již uvedli, společnost Lasselsberger, která převzala majetek akciové společnosti Rako, ukončila veškeré podpůrné aktivity směrem k fotbalovému klubu a dokonce se rozhodla zbavit se i sportovního areálu. Prodej svěřila třem realitním kancelářím, které mají do 15. března shromáždit nabídky a do konce měsíce obchod realizovat. Vzhledem k rychlému sledu událostí vstoupilo do jednání s firmou i vedení města, ale pokusy o předkupní právo ztroskotaly na nezájmu firmy. Proto starosta města Zdeněk Nejdl navrhl zastupitelstvu vstoupit do nabídkového řízení realitních kanceláří s maximální cenou 1 milión korun, přestože nabídková cena je stanovena na 4,5 miliónu korun.

"Dá se předpokládat, že se nikdo nepřihlásí, potom by mohla být pro firmu naše nabídka přijatelná. v opačném případě existuje dohoda, že nás firma bude informovat o konkurenčních nabídkách, abychom měli prostor naši cenu v případě zájmu jiných subjektů zvýšit," vysvětlil složitou situaci starosta. Na zastupitelstvu zazněla také informace, že rakovnická realitní kancelář pana Kašpara se již obrátila přímo na město s nabídkou za 4,5 miliónu korun, kde vychází jeden metr v přepočtu na 460 Kč. Taková cena je ale pro město nepřijatelná. Přesto radní Ivo Michalička navrhl, aby město požadovanou cenu pro jistotu přislíbilo, aby se neocitlo mimo hru, ale v případě, že by to byla jediná nabídka, cenu snížilo. Pro jeho návrh hlasovalo osm členů zastupitelstva (Cír, Kubínek, Kvasnička, Michalička, Nejdl,Soukup, Švácha, Volf) a záměr tak neprošel. Pro návrh starosty limitovat zatím nákupní cenu jedním miliónem a pověřit vedení města jednáním se společností Lasselsberger, nakonec zvedlo ruku 13 zastupitelů (Báča, Borský, Cír, Laňka, Ludačka, Mička, Nejdl, Pavlík, Soukup, Štíbr, Švácha, Volf a Zoubek).

Mezi zastupiteli se objevovaly i obavy z dalšího financování areálu, jehož údržba by se ročně měla podle odhadů představitelů Tatranu vejít do 600 tisíc korun. "Nabízí se otázka, zda bude sportovní komise ochotna přerozdělit stávajíc koláč peněz také ve prospěch Tatranu?" tázal se předseda finančního výboru Michal Volf.

Do diskuse vstoupil také předseda Tatranu Jiří Froněk. Připomněl, že TJ má 300 členů a v oddílech odbíjené a kopané 6 mládežnických a 3 dospělá mužstva, vesměs v krajských i vyšších soutěžích. z jeho úst pak poprvé zazněla informace, že o areál, který je ve velmi dobrém stavu a v nejbližších letech nebude vyžadovat žádné zásadní investice, má údajně zájem i jakási zahraniční společnost, která by v místě chtěla vybudovat sportovně školící středisko. Pokud se město do výběrového řízení nepřihlásí, bude to pro prodávajícího znamenat, že nemá zájem, což by se mohlo negativně projevit na dalším osudu TJ.

Radní Aleš Rouček v diskusi upozornil, že priority města jsou úplně někde jinde. "Vezměte si, co už všechno provozujeme a platíme, sokolovna na nás padá, také tribuny na SK se dožadují rekonstrukce, takže musíme zvážit, zda lze utáhnout další areál," namítl Rouček. Správce hřiště a občan sídliště Šamotka František Muška v závěru připomněl, že zachování areálu není jen v zájmu Tatranu. "Slouží jako sportoviště a odpočinková zóna pro celé sídliště Šamotka, i pro další subjekty a veřejnost Rakovníka. Na tréninkové plochy a kurty k nám chodí sportovat děti a mladí lidé z Bendovky, z Domu dětí a mládeže a dalších částí města. Zachraňte areál i pro ně," vyzval Muška zastupitele.

Pavel Sklenička

« Zpět