Letošní Popelka byla podle odborníků mírně nadstandardní
Vrcholem Erbenova Kytice
RAKOVNÍK. V neděli 12. listopadu byla slavnostně ukončena jubilejní XXV. Popelka. Pětidenní festival činoherních divadel hrajících pro děti byl i letos hodnocen velmi pozitivně a dvě z jeho představení uvidí diváci na národní přehlídce v Hronově.
Mezi dvanácti inscenacemi jasně a pochopitelně dominovala představení inspirační. Jasným vrcholem přehlídky pak byl sobotní večer, kdy Divadlo Polárka z Brna divákům nádherně nahánělo hrůzu Erbenovou Kyticí. Profesionálům se přiblížila pouze dvě představení. Odborná porota Národní přehlídky amatérského činoherního divadla pro děti Popelka Rakovník doporučila do programu Jiráskova Hronova 2007 inscenaci Pověsti pro štěstí Divadelního souboru Ty-já-tr Praha a nominovala inscenaci Čerokí Studia Divadla Dagmar a Pedagogické školy Karlovy Vary.
Rakovnický soubor letos neměl v programu Popelky žádné zástupce. Přesto byla, jako každý rok, kladně hodnocena vysoká úroveň organizace festivalu. V poděkování účastníků letošního ročníku zněla opět slova chvály na adresu kulturního centra, divadelního spolku Tyl i Města Rakovníka.
Letošní ročník se vydařil, což ostatně potvrdil v závěrečné řeči i předseda odborné poroty režisér příbramského divadla Milan Schejbal. "Na skutečnosti, že činoherní divadlo pro děti patří k nejproblematičtějším oblastem celého amatérského divadla, letošní ročník Popelky v zásadě nic nezměnil. Přesto si nemyslím, že jsme byli svědky přehlídky podprůměrné nebo špatné. Ba naopak, domnívám se, že celková úroveň soutěžních inscenací byla mírně nadstandardní a hlavně jejich přínos pro současné činoherní divadlo pro děti byl nezanedbatelný. Je více než potěšitelné, že se již tvůrci inscenací snad definitivně vyrovnali s absencí dostatečného množství kvalitních textových předloh a zaobírají se jen těmi nejhodnotnějšími, popřípadě ty problematičtější radikálně upravují a není dnes žádnou výjimkou, že vznikají mnohé texty přímo v autorských dílnách samotných souborů. Letos jakoby toto úsilí vyvrcholilo, neboť ani v jednom z devíti soutěžních představení jsme nezaznamenali realizaci předlohy bez autorského podílu inscenátorů," zhodnotil Schejbal.
Jan Švácha