Většina projektů vyřazena
RAKOVNICKO. Zajištění kvalitní pitné vody a vybudování funkčního systému kanalizací a čistíren odpadních vod trápí téměř všechny obce Křivoklátska. Na řešení tohoto problému pracují individuálně i společně již několik let, ba i desetiletí, bez uspokojivého efektu. Na doporučení úřadu Středočeského kraje se spojily i s obcemi Novostrašecka, které byly ve stejné situaci, a vytvořily společenství Kanalizace a voda Křivoklátsko, svazek obcí.
Odpovídající vodohospodářskou infrastrukturu mají zatím pouze Roztoky, ostatní obce disponují částečně vybudovanými rozvody vody. Kanalizační stoky a čističky v Křivoklátě a Nezabudicích mají jen omezenou kapacitu. Jsou však i obce, které jsou odkázány výhradně na lokální zdroje pitné vody a individuální likvidaci vody splaškové. Tento stav je do budoucna zcela nepřijatelný. Řešení problému není složité z hlediska technického, ale především z hlediska finančního.
Hlavním finančním zdrojem mají být prostředky získané z fondů EU. Předkládání žádostí na Státním fondu životního prostředí probíhá ve třech kolech. V současnosti je uzavřeno druhé, které dopadlo velmi tristně. „Již před jednáním monitorovacího výboru byly vyřazeny akce Nový Dům – kanalizace a vodovod, sdružený projekt Křivoklát, Pustověty, Velká Buková – kanalizace i žádost Nezabudic na kanalizaci,“ popisuje starosta Roztok Vladimír Melč. „Bohužel tyto projekty byly neakceptovatelné. Do projednávání se dostaly pouze projekty Ruda – splašková kanalizace, Račice – kanalizace a Zbečno, Sýkořice – kanalizace.“
To, s čím svazek nepočítal, se stalo skutečností. Jako jediný akceptovatelný projekt k profinancování byla vybrána Ruda – splašková kanalizace, další dvě žádosti byly vyřazeny. „Nejhorší na celé situaci je, že ani nevíme proč. Státní fond životního prostředí s námi komunikuje výhradně elektronicky,“ pokračuje starosta.
V úterý 5. února proto na sněmu svazku řešili, co bylo špatně a proč nebyly vybrány další projekty. „Rozhodli jsme se, že požádáme o přijetí na Státním fondu životního prostředí přímo u náměstka ředitele a chceme, aby u jednání byli i pracovníci fondu, kteří se vyjadřují k žádostem a posuzují je. V dalším kole se chceme chyb vyvarovat,“ dodává Vladimír Melč.
Dalším kolem by měla být tzv. třetí výzva, která proběhne v březnu až dubnu. Přijatelné budou pouze žádosti těch obcí a měst, které mají v současnosti volné vyústění kanalizací bez následného napojení na čističky. Všechny obce, které se snaží v žádostech o kanalizaci uspět, musí proto mít zpracovánu veškerou dokumentaci.
Lenka Pelcová