„Studny nechceme zlikvidovat, chceme vám je pronajmout,“ říká město

Ve Strašecí začal boj o studny

NOVÉ STRAŠECÍ. Bezmála dvouhodinové jednání se na posledním zasedání zastupitelů semlelo kolem veřejných studen. Od začátku letošního roku přešly do majetku města a to se musí ze zákona postarat o jejich bezpečný provoz. v opačném případě by je město muselo zakonzervovat. To se nelíbí občanům, kteří studny používají ke kropení zahrádek.

Jak vyplynulo ze zprávy, kterou přečetl místostarosta Jaroslav Hlína, je v současné době na území města 20 veřejných studen, o které se město musí ze zákona o vodách postarat. To obnáší nejen provádět pravidelný rozbor jejich vody, ale zajistit navíc technický stav a pravidelnou údržbu.

Celková suma, díky které by město mohlo dát studny do pořádku, byla vyčíslena na zhruba 600 tisíc korun, roční udržba by stála zhruba okolo 100 tisíc korun a rozbory vody 130 tisíc korun. Protože město tyto prostředky z rozpočtu nemůže uvolnit, bylo předběžně navrženo zachovat v provozu jen čtyři nejdůležitější studny a ostatní zakonzervovat. Pokud by občané chtěli ostatní studny využívat, museli by si je dát dopořádku na své náklady a město by jim je za symbolickou korunu pronajalo. To by však znamenalo nést i další náklady během roku.

S tímto postupem však nesouhlasí obyvatelé Molkovy, Jiráskovy a Družstevní ulice, kde užitkovou vodou ze studny využívání na zálivku zahrádek.

"Dneska když něco nepotřebujeme, tak to zakonzervujeme. Zdroje vody naši předkové nebudovali pro srandu králíkům, naopak velmi si jich vážili a dokázali je využívat. Vím, jaký je v naší ulici rachot, když nastane výpadek vody, to se studna nezastaví. Město celá léta neinvestovalo do studny ani korunu, my jsme ji udržovali a vy byste nám ji teď chtěli vzít?" vystoupil v diskuzi Vladimír Hubáček z Družstevní ulice.

Podpořila jej i část přítomných občanů, kteří argumentovali, že zaléváním zeleně z veřejné studny se chovají šetrně a ekologicky. Na to však starosta Jakub Kleindienst opáčil, že šetří především svoji vlastní kapsu, protože další občané možnost zálevat z veřejné studny nemají.

Když se emotivní diskuse vrátila do věcné roviny, přišel Václav Hájek z odboru investic města s myšlenkou, že by město mohlo studny dávat do pořádku na své náklady postupně. "Provedeme kalkulace na opravy jednotlivých studní a pak zjistíme, jestli o ně lidé mají vůbec zájem. Pokud ano, za korunu jim je pronajmeme. Problém je ten, že studny musíme co nejdříve zajistit, než se něco stane," řekl starosta města.

Do diskuze se vmísil i senátor Miloslav Pelc. "Zakonzervovat se může sarkofág v Černobylu, ale ne studna. Protože, když ji zakonzervujete, tak v podstatě končí, a my chceme, aby ty studny zůstaly zachovány."

Nakonec bylo odsouhlaseno, že čtyři veřejné studny budou opraveny a zůstanou v provozu. u ostatních se do konce letošního července zjistí zájem občanů o jejich pronájem. Neprodleně však budou zabezpečeny proti případnému pádu osob.

Sláva Vaic

« Zpět