Náměstek hejtmana Vilém Žák tvrdí, že výběrové řízení bylo čisté

Továrna nebo byty? Ani za 20 let!

O vyjádření k prodeji nemocnice jsme požádali také náměstka hejtmana Středočeského kraje Viléma Žáka. Mimo jiné i z toho důvodu, že je občanem Nového Strašecí, a tak by mu osud okresní nemocnice neměl být úplně lhostejný.

Věděl jste, když jste v komisi a poté i v radě rozhodovali, komu vlastně zařízení prodáváte?

Hodnotící komise, v níž zasedali také zástupci zdravotních pojišťoven a zástupce odborového svazu, posuzovala detailně jednotlivé nabídky. Zvažovala kvalitu a realističnost zdravotnického záměru. Nemohla přihlížet k tomu, jaké příbuzenské vztahy se skrývají za jednotlivými uchazeči. Bylo by na druhou stranu jednodušší ale zároveň nespravedlivé vyloučit z výběrového řízení jakoukoli firmu jen proto, že má příbuzenské vazby na některou ze známých veřejně činných osobností. Práce hodnotící komise se přímo účastnil i předseda Odborového svazu ve zdravotnictví a sociální péči RNDr. Jiří Šchlanger. Ten se podílí mimo jiné i na sledování čistoty procesů ve zdravotnictví v rámci organizace Transparency International. Na nedávné tiskové konferenci se zmínil o tom, že tato soutěž probíhala naprosto transparentně a její průběh hodnotil velmi příznivě. Odmítám tedy jakékoli spekulace o transparentnosti výběrového řízení. O málokteré soutěži v České republice se informovalo od samého začátku tak zevrubně jako o této. V podobě tiskových zpráv i tiskových konferencí jsme poskytovali veřejnosti průběžné informace o každé její fázi. Vše je možné snadno dohledat na internetu i v novinách.

Jaké byly další nabídky?

Další nabídky předložily společnosti PP Hospitals s.r.o., Dačice, Wittmann Medical a.s., Plzeň a SUPRA a.s., Praha 1. Hodnotící komise zkoumala kvalitu jednotlivých nabídek podle jasně určených kritérií. Cena v rámci hodnotících kritérií měla váhu 30%. Stejně významným kritériem se stejnou váhou 30% byl rozsah poskytované zdravotní péče. Jako další klíčový ukazatel komise sledovala také investice v následujících dvou letech. Váhu 10 % měla garance zaměstnanosti a kvalita personálního zajištění a také návrh spolupráce s oblastní nemocnicí. V tomto hodnocení získala největší počet bodů nabídka společnosti Privamed Healthia. Mimochodem, tato společnost se ucházela o více zdravotnických zařízení a uspěla jen v tomto případě. Mě osobně zaujala nabídka vítězné firmy také proto, že počítá se zachováním porodnice a neonatologie, oddělení, která by mohla být na základě doporučení ministerstva zdravotnictví ohrožena.

Proč jste při prodeji nestanovili minimální cenu?

V případě tohoto výběrového řízení by nebylo seriózní určit minimální hodnotu. Neexistuje totiž žádný způsob, jak stanovit reálnou hodnotu takového zdravotnického zařízení, nabízí-li se zároveň se závazkem zajištění zdravotnické péče.

Vzali jste v potaz, kolik peněz by bylo potřeba na vybudování nemocnice o velikosti rakovnické včetně stávajícího přístrojového vybavení?

Sledovali jsme výši nabízené ceny, výši investic a potom především to, zda je nabídka opravdu zárukou, že ve zdravotnickém zařízení bude poskytována kvalitní zdravotní péče pro občany. Od samého začátku pokládáme tuto hodnotu za prioritní.

Jaký je soudní odhad prodávaného majetku?

Soudní tržní odhad takového majetku nebylo možné určit. Účetní hodnota či odhadovaná hodnota nemovitosti z již uvedených důvodů nemohla být směrodatným ukazatelem. Opakuji, že šlo o prodej zařízení se závazkem poskytovat v něm dál zdravotní péči. Nejobjektivnějším postupem pro stanovení ceny pak může být pouze transparentní nabídkové řízení.

Jaké reference o vítězné firmě máte k dispozici? Má nějaké zkušenosti s podobným zařízením?

Podle všech dokumentů přiložených k nabídce byla tato společnost ze všech uchazečů i v tomto ohledu nejvhodnější. Podle našich informací provozuje mateřská společnost Privamed úspěšné zdravotnické zařízení v Plzni.

Můžete vy osobně slíbit občanům, že i za deset let zůstane v Rakovníku zachována dostupnost zdravotnické péče alespoň na stávající úrovni?

Smluvní podmínky garantují zachování zdravotní péče pod sankcí na dobu 5 let. Osobně jsem přesvědčen, že ani za deset ani za 15 ani za 20 let se rakovnická nemocnice nepromění v továrnu, byty nebo sklady a že do ní stále budou přicházet pacienti pro pomoc. Hlavní roli v tom však sehrají zdravotní pojišťovny, které objednávají a hradí rozsah poskytované péče. Záměr společnosti Privamed Healthia počítá dokonce s modernizací zařízení, přístrojového vybavení a s rozšířením poskytovaných služeb. Znovu opakuji, velkým uklidněním pro mě bylo také to, že součástí záměru je udržet dětské oddělení, neonatologii a porodnici.

Existuje ještě nějaká možnost, že byste prodej zastavili a zvolili jiné řešení, např. i převod areálu do majetku Města Rakovníka? Podle názorů, které zatím máme k dispozici, se Město Rakovník do soutěže nehlásilo v domnění, že cena se bude pohybovat v řádu 2 až 3 stovek miliónů. 60 miliónů považuje i starosta Rakovníka za cenu nečekaně nízkou a za těchto okolností si část zastupitelstva umí představit, že by se o věci mohlo znovu jednat.

Konečné rozhodnutí je na krajském zastupitelstvu. Nechci a nemohu jeho rozhodnutí předjímat. Zdůrazňuji ale, že nám opravdu velmi záleží na transparentním průběhu celého procesu. Neradi bychom soutěž zatížili jakýmkoli politickým tlakem směřujícím například k jejímu zastavení nebo zrušení. Proč město Rakovník do soutěže nepřihlásilo svůj projekt, mně komentovat nepřísluší, protože to je výsadní právo rakovnické samosprávy. Podotýkám ale, že město Nymburk se odvážilo do výběrového řízení vstoupit v případě nymburské nemocnice a jeho nabídka nakonec zvítězila.

Pavel Sklenička

« Zpět