Sloučení s SK si neumí představit, ale nebudou mu bránit
Tatran převedl majetek městu
RAKOVNÍK. Možná až nečekaně klidný průběh měla mimořádná valná hromada Tatran Rako Rakovník svolaná na 25. října. Třiačtyřicet přítomných členů TJ přijalo zprávu o vývoji situace s ledovým klidem. v samém závěru byla jednomyslně schválena darovací smlouva a Tatran tak převedl veškerý svůj majetek městu Rakovník. Valná hromada zároveň uložila výboru, aby konal veškeré kroky k naplnění usnesení zastupitelstva z 20. října 2005. Mimo jiné i ke sloučení Tatranu s SK Rakovník. Tento bod se ale neobešel bez připomínek především z řad starších členů TJ.
Předseda TJ Jiří Froněk nejprve připomněl události posledních třinácti měsíců. v září 2004 společnost Lasselsberger ukončila sponzorování klubu a všechny další formy podpory. Tatran tak přišel o roční příspěvek ve výši 600 tisíc korun. Přesto se podařilo udržet areál v takovém stavu, že klubu rozhodně ostudu nedělá. Další ránu zasadila firma Lasselsberger Tatranu poté, co zveřejnila záměr odprodat sportovní areál prostřednictvím realitních kanceláří. "Jako ideální se jevilo, aby město vzalo areál pod svá křídla. Na zastupitelstvu takový záměr dvakrát po sobě neprošel, byť pokaždé chyběl jediný hlas," připomněl Froněk. Odkoupení zastupitelé schválili až v září, ovšem za podmínek, které jsou pro klub velmi složité a komplikované. v diskusi se ke sloučení vyjádřil i Zdeněk Zoch, někdejší hráč a funkcionář Tatranu. "Chápu, že sloučení je v tuto chvíli asi nezbytné, ale my staří ho vnímáme jako pohřeb Tatranu. Už jsme to několikrát v Rakovníku zažili, a víme, že kluby, které se sloučily, zanikly." Na jeho slova reagoval člen výboru František Muška. Připomněl, že kromě Tatranu má podle rozhodnutí zastupitelstva zaniknout i SK Rakovník. "I pro ně to bude těžké, mají více jak stoletou historii. My to vnímáme tak, že nedojde ke splynutí Tatranu s SK. Vznikne nový, třetí klub, který převezme práva i povinnosti obou klubů," vysvětlil Muška.
Jaroslav Roušaný připomněl, že Tatran městu převádí zdarma majetek značné hodnoty, která se rovná zhruba polovině toho, co město zaplatí za zbytek areálu Lasselsbergru. Jiří Topinka se dotázal starosty města, co od sloučení očekává po sportovní stránce, zejména co se týče mužstev dospělých. a zda město sloučení zvážilo i po stránce ekonomické. Hlavně z toho důvodu, že větší klub bude muset být plátcem DPH, což hospodaření prodraží. Starosta odvětil, že to jsou spíše otázky pro ty zastupitele, kteří jsou od počátku proti odkoupení areálu. Hlavně kvůli nim muselo zastupitelstvo nakonec udělat tento kompromis. "Velmi mě mrzí, že Lasselsberger přestal Tatran podporovat, to nikdo nečekal. Dokud podnik řídili lidé z Rakovníka, nic takového by se nestalo. Ze slučování klubů nemám radost, a nemá ji ani SK. Já jsem zakoupení areálu sloučením klubů nikdy nepodmiňoval," bránil se starosta.
Ke sloučení promluvil i Robert Hamouz. "Podobnou situaci jsme zažili před pěti lety, kdy jsme svůj areál museli za korunu převést na město. Rozhodnutí zastupitelstva ale respektuji. Musíme se sloučit a dělat. Myslím, že může být lepší dělat pořádně jedno, než totéž na třech frontách." Froněk připomněl, že pokud dojde ke sloučení, vznikne kolos, který v rámci republiky, kromě prvoligových klubů, nebude mít obdoby. Bude zahrnovat tři mužstva dospělých, čtyři dorosty, šest žákovských mužstev, dvě přípravky Tatranu plus přípravku SKP. "Chceme dnes dát zastupitelstvu zprávu, že přestože si zatím sloučení neumíme dost dobře připravit, rozhodně nebudeme činit kroky, které by směřovaly opačným směrem," uzavřel diskusi předseda Tatranu.
Pavel Sklenička