Podle znalce, který svědčil v kauze Semerádt, byla nemocnice na zavření
Švábi mu šli naproti
RAKOVNÍK. V úterý 25. září pokračovalo u Okresního soudu v Rakovníku hlavní líčení proti bývalému náměstkovi ředitele Nemocnice s Poliklinikou v Rakovníku Tomáši Semerádtovi. Ten čelí obžalobě pro trestný čin porušování povinností při správě cizího majetku, kterého se měl dopustit v roce 2004 při realizaci zakázek na HACCP (deratizace) nemocničního areálu. Podle státní zástupkyně Jindřišky Vrbové měl náměstek ředitele schvalovat finanční operace v celkové hodnotě 192 tisíc korun, aniž zkontroloval vlastní provedení zakázky.
Soud se případem zabýval poprvé v polovině července. Vyslechnuti byli tehdy kromě obžalovaného i bývalý ředitel NsP Michal Stehlík a jednatel firmy De Wolf Karel Zíma. Oba potvrdili provedení zpochybňovaných zakázek a snažili se vysvětlit, proč byly za dvě zcela odlišné práce vystaveny faktury v úplně stejné výši.
Zářijové líčení přineslo několik výpovědí v neprospěch obžalovaného. Během více jak šesti hodin vyslechl soudce Marcel Lehečka šest svědků. Jako nejzásadnější se ukázaly výpovědi někdejšího vedoucího provozně technického odboru Jiřího Polanského. Přestože další svědek v osobě technika firmy De Wolf Jan Prokop uvedl, že zakázku v areálu firmy v roce 2004 osobně provedl, a to obě její fáze, nikdo další jeho přítomnost v areálu nemocnice nepotvrdil. Zhruba týden prý mapoval objekt nemocnice z hlediska uložení nástrah, což měla být společně s vypracováním zprávy první část zakázky v hodnotě 95 200 Kč. Předmětnou zprávu však nemá ani nemocnice ani firma, která ji zpracovávala. Druhá faktura ve stejné výši se měla vázat k monitorovací fázi, jenž měla údajně spočívat v kladení nástrah. Přestože firma De Wolf disponuje na podobné práce pracovní četou, nástrahy v rakovnické nemocnici v počtu cca 500 kusů instaloval vysokoškolsky vzdělaný technik firmy, a to převážně v odpoledních a večerních hodinách.
To ale popírá Jiří Polanský. Bývalý vedoucí provozně technického odboru měl v roce 2004 podepsat fakturu na první část zakázky, to ale odmítl s tím, že podle jeho názoru žádné podobné práce v areálu nemocnice provedeny nebyly. "Přečetl jsem si fakturu i přílohu, co mělo být uděláno. Protože jsem o těchto pracích nic nevěděl, zeptal jsem se dalších kolegů i z jiných úseků nemocnice, ale ani od nich jsem se nic bližšího nedozvěděl. Proto jsem fakturu vrátil řediteli Stehlíkovi," uvedl Polanský. Michal Stehlík od něj fakturu bez vysvětlení převzal, a jak se Polanský později dozvěděl, podepsal ji nakonec přímo náměstek ředitele i ředitel a následně došlo k proplacení. Později byla vystavena další faktura ve stejné výši na tzv. druhou fázi projektu HACCP, k Polanskému se ale už vůbec nedostala, a přestože schvaloval všechny ostatní úklidové práce s firmou De Wolf, fakturu za deratizaci podepsal opět obžalovaný.
Postup prací i celý projekt HACCP, který se podle zákona týká pouze potravinářských provozů, zpochybnil i soudní znalec Tomáš Datel. "Je to nesmysl, faktury se navzájem potírají, označení použitých jedů je neprofesionální, ani jedna činnost není doložena," řekl soudu. Navíc se velmi kriticky vyjádřil i ke stavu nemocnice. "Po stránce mykologické je nemocnice v katastrofálním stavu. Kvůli zanedbání běžné údržby je veškeré suterénní zdivo plesnivé, všude potkani, když jsem přišel do kuchyně, švábi mi šli naproti," uvedl doslova ke stavu, který v NsP panoval v lednu 2007, a podivil se, že se o situaci dosud nezajímala hygienická stanice. "Kdybych já byl hygienik, bylo by to na zavření," dodal.
Soudce odročil hlavní líčení na 1. listopadu.
Pavel Sklenička