Strašecí se poklonilo osvoboditelům
NOVÉ STRAŠECÍ. Oslavy 60. výročí konce druhé světové války proběhly důstojným způsobem i v Novém Strašecí. Zúčastnilo se jich nejen vedení města, ale i zástupci místních škol a politických stran.
Za doprovodu tónů novostrašecké Modré muziky se k pátečnímu pietnímu aktu spojenému s kladením věnců k pomníku Rudoarmějce sešli na Komenském náměstí i místní občané.
"Jsem přesvědčen, že všichni, jak jsme tady, bychom si bránili naše domovy. Ale našli bychom v sobě tolik odvahy, jít a se zbraní v ruce bránit naši vlast, co víc, položit pro ni svůj život? a právě v tom spatřuji hrdinství těch, kvůli kterým jsme dnes tady. Nechme stranou politiku a politikaření, protože ne politické strany, ale konkrétní osoby bojovaly a přinesly nám všem v roce 1945 svobodu. Přetržené a nedokončené životy našich předků nechť jsou nám připomínkou a trvalou výzvou," uvedl ve svém projevu starosta Jakub Kleindienst.
K pomníku Rudoarmějce s čestnou stráží místních dobrovolných hasičů pak položili věnce zástupci veřejného života města. Se skromnou kytičku se přišla poklonit i místní občanka Julie Adltová. "Pan starosta to řekl výstižně. Člověk si tady uvědomí celou absurditu války i to, kolik lidí se muselo spojit, aby nás osvobodili."
K pietním aktům došlo i na dalších místech v Novém Strašecí. Vedení města vzpomnělo padlých hrdinů bývalé sovětské armády u pomníku na hřbitově a pod nádražím. Nezapomnělo se ani na oběti války z místních občanů - odbojáře Jiřího Šotky a starosty Karla Topinky, který byl za války umučen v koncentračním táboře.
Sláva Vaic