O zástavě obecního majetku nikomu ze zastupitelstva neřekl
Starosta se přiznal k podvodu
RAKOVNÍK. Ve středu 30. května pokračovalo hlavní líčení ve sporu mezi společností Ekvita Euro a Karlovou Vsí. Firma, která má kvůli šekům na 1 milión 750 tisíc korun v zástavě veškerý obecní majetek Karlovy Vsi, žádá soud o povolení prodeje zástavy. Tentokrát byly předvolány účetní Ingrid Šípková s Alenou Pálkovou a člen zastupitelstva Josef Jirásek. Nejzásadnější informace zazněly poté, co předsedkyně senátu JUDr. Jaroslava Lajpertová nahlédla do policejního spisu a citovala z výslechu bývalého starosty Luboše Šípka.
Jak jsme již uvedli, bývalý starosta si v průběhu roku 2006 vypůjčil od společnosti Ekvita 1 milión 750 tisíc korun s tím, že za částku zastavil veškerý obecní majetek. Ve firmě vystupoval jménem obce a záměr doložil usnesením zastupitelstva z března 2006, který kromě starosty měli podepsat i zastupitelé Vladimír Šípek (bratr starosty), Zdeněk Kučera a místostarosta Ivan Kohout. Posledně jmenovaní u soudu usnesení s vlastními podpisy nepoznali, ale pravost podpisů nezpochybnili. Luboš Šípek a jeho bratr před soudem odmítli vypovídat.
Z výpovědi účetní Ingrid Šípkové (bývalá švagrová starosty) se soud nic zásadního nedozvěděl. Jednání zastupitelstev se nezúčastňovala a z funkce odešla ještě před tím, než došlo k inkriminované půjčce.
Zastupitel Josef Jirásek důrazně popřel, že by zastupitelstvo někdy v minulosti jednalo o půjčce nebo zástavě majetku. Firmě Stavba R, v níž pracuje jako mistr, obec dluží dodnes 400 tisíc korun za rekonstrukci obchodu. "Stavbu jsme zahájili, protože starosta tvrdil, že přijde dotace. Ale nesehnal nic a obec nám dodnes dluží," vysvětlil Jirásek. V březnu 2006, kdy opakovaně na starostu naléhal, Šípek předložil výpis z účtu, na kterém bylo 800 tisíc korun s tím, že už získal dotaci a dluh zaplatí. Do dnešního dne se tak nestalo. Podle Jiráska se zastupitelstvo v roce 2006 nesešlo ani jednou.
Další svědectví podala současná účetní Alena Pálková, jenž pracuje pro obec od března 2006 a právě za jejího působení měla Karlova Ves čerpat prostředky od společnosti Ekvita. Na dotaz soudu, zda si pamatuje, že by účetnictvím prošly částky 950 tisíc, 450 a 350 tisíc korun, uvedla že nikoliv. Ale vzpomíná si, že se na účtu zhruba na týden objevila částka 800 tisíc korun. "Starosta mi vysvětlil, že to byly peníze, které nám na týden půjčila firma Transfinance, aby to vypadalo, že máme prostředky na dofinancování dotace. Po týdnu jsme je zase vrátili, žádná dotace nepřišla," vysvětlila Pálková.
Jasno do celého případu vnesl až policejní protokol s výpovědí Luboše Šípka. V něm policii, která jej vyslechla kvůli podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele, přiznal, že o jednání s Ekvitou o půjčce a zástavě obecního majetku nikomu v zastupitelstvu neřekl. "Zastupitelstvo jsem svolal v únoru. Řekl jsem, že jsou problémy s financováním obchodu, kde dlužíme firmě, a že dotace nevyšly. Slíbil jsem, že to nějak vyřeším přes svou firmu. Zápis z tohoto jednání jsem psal vlastní rukou, druhý den jsem udělal počítačový zápis. Tam jsem napsal, že zastupitelstvo schvaluje čerpání úvěru z nebankovních zdrojů a zástavu majetku. Tento zápis jsem dal podepsat Kohoutovi a ostatním. Aniž to četli, podepsali," citoval soud Šípka z policejního protokolu.
Právní zástupce Karlovy Vsi zdůraznil, že zastupitelstvo zástavu majetku nikdy neprojednalo a Luboš Šípek použil peníze pro vlastní potřebu, tudíž prostředky nikdy neprošly účty ani účetnictvím obce. Vzhledem k tomu, že Šípek na policii uvedl, že část peněz použil i pro potřeby obce, což ale účetní vyloučila, navrhl zástupce Ekvity předložit jako důkaz hlavní účetní knihu. Za tímto účelem byl soud odročen na 27. června, kdy bude s největší pravděpodobností vyhlášen i rozsudek.
Pavel Sklenička