Spor kvůli umístění školy trvá
NOVÉ STRAŠECÍ. Z naprostého nepochopení územního plánu prý vyplývá stanovisko opozice uveřejněné v minulém čísle Raportu. Plán garantuje, že místo, které je v prostoru ekonomické zóny, nebude možno využít například na stavbu továrny. Ale naopak, že zde vznikne prostor vhodný k uplatnění záměrů města. Tyto a mnohé další názory zazněly z úst novostrašeckých radních k obavě opozice kvůli přemístění školy a dalších zařízení.
"Vytvoření komplexu škol na jednom místě, kde bude i školní jídelna, hřiště a bazén, přinese zkvalitnění práce učitelů i provozních zaměstnanců školy," vysvětlil starosta Miroslav Roček. "Minimalizuje se riziko převádění žáků přes frekventovanou komunikaci. Vytvoří se prostředí, které nebude negativně působit na výchovně vzdělávací proces." Toto jsou podle radnice argumenty naprosto jednoznačné.
S ohledem na umístění školy bude nastaven i městský dopravní systém. To vše proběhne teprve v době, kdy město získá prostředky, které bude moci do všestranného rozvoje žáků investovat. Dokonce se zvažuje i přesunutí ZUŠ z nevyhovujícího prostředí bývalé radnice.
"Vždyť jde o investici do toho nejcennějšího, co město má - do dalšího vzdělávání - do lidských zdrojů," pokračuje starosta. Stávající budova vyžaduje finance, které chce radnice získávat z dotací a postupně do školy investovat. Naopak to, že se uvolní část areálu, znamená, že gymnázium získá větší prostory a širší možnosti pro svůj další rozvoj.
"Musíme naprosto odmítnout zmínku, že jde o zájmy úzké skupiny. Územní plán je věc, která prochází zastupitelstvem, rukama odborníků, urbanistů, kdy se bere v potaz celá strategie rozvoje města," dodává starosta.
"Je logické, že všichni nebudou souhlasit se vším, ale náznaky, že opozice o ničem nevěděla, jsou unfair," pokračuje místostarosta Jaroslav Hlína. "Veřejnost je mylně informována v tom smyslu, jakoby přesun školy byl záležitostí příštího roku, a ne věcí dlouhodobou. I vedení školy nový systém vítá s tím, že odpadnou problematické momenty, například chůze dětí z družiny."
Současný územní plán předpokládal, že v tomto prostoru bude průmyslová zóna. Ale zatím není naplněna ani stávající zóna severovýchod. Plánování dvou bylo asi zbytečným velikášstvím. Navíc blízkost zemědělské univerzity v ekonomické zóně také nahrává celkovému záměru. "Dnes se nechceme nikterak omezovat financemi, chceme si říct, co vše bychom tam chtěli mít. Uděláme vše pro to, abychom byli připraveni, pokud dostaneme požehnání shora a finance. Územní plán je vize dlouhodobého rozvoje, což není záležitost příštích tří let. Bude to stavebnice, která se bude postupně doplňovat, ale bude mít koncepci a návaznost. Samotná realizace bude závislá na dotacích," dodal na závěr starosta.
Opozice v čele s Ing. Pavlem Kotykem si nadále stojí za názorem, že revitalizovat by se měla stávající budova školy ve městě. "Vedle školy je proluka, na prodej je prý i budova pošty s velkým pozemkem a vykoupit by se jistě daly i jiné objekty, aby se mohla škola zmodernizovat. Škola tvoří jádro města a je podle nás nesmysl ji vytěsňovat za město. Ano, expanze má smysl, ale až v době, kdy počet obyvatel přesáhne sedm tisíc. Nechápeme, proč, když předchozí plány dělal urbanista, je nyní připravuje architekt. O tomto tématu by mělo samostatně jednat zastupitelstvo. Pokud celý areál školy zůstane gymnáziu, je podle nás zcela nemožné jej plně kapacitně vytížit," doplnil Pavel Kotyk.
Lenka Pelcová