Bude největší těžební firma těžit u Nového Dvora?

Rozdělí dvě obce tuny písku?

CHRÁŠŤANY/NOVÝ DVŮR. Poslední veřejné zastupitelstvo v Chrášťanech bylo poněkud bouřlivější. Důvodem vzrušených reakcí občanů z nedalekého Nového Dvora se stal záměr povolit v sousedství jejich obce těžbu písku. Schválením změny územního plánu dali zastupitelé pískovně zelenou.

"Před dvěma měsíci nás seznámili zástupci firmy Moravskoslezský holding (MH) se záměrem těžit v lokalitě východně od Nového Dvora stěrkopísek. k tomu účelu již skoupili pozemky o rozloze 28 hektarů a požádali nás o změnu územního plánu," uvádí do problému starostka Jana Tlapáková. Podle ní MH zpracovává podklady pro investora Františka Jampílka, což je největší těžební společnost na štěrkopísek u nás a v místech, kde již činnost provádí, jsou na ni jen ty nejlepší reference. "Neptala jsem se jen starostů, ale i občanů v obcích, v jejichž blízkosti pískovny provozují, a reakce byly vesměs pozitivní, protože firma vždy dodrží, co slíbí. Nehledě na to, že z těžby jde nemalé procento financí do obecní pokladny," pokračuje starostka. Podle zákona jsou to tři procenta z roční těžby, a jak vyplývá ze studie společnosti, bude její předpokládaná výše činit 200 000 tun, přičemž průměrná cena za tunu písku se pohybuje okolo 100 korun. "Kromě těchto tří procent nám firma slíbila ještě paušální roční částku ve výši 200 tisíc korun a využívání jejich techniky pro potřeby obce," doplňuje Tlapáková.

Na finanční hledisko jsme se zeptali i zástupce MH Pavla Josefuse. Podle něj se tři procenta ze zákona odvádí pouze v případě výhradního ložiska, kdy se platí dobývací prostor. u Nového Dvora se jedná o ložisko nevýhradní, ale chystá se novela horního zákona, která by tyto odlišnosti měla sjednotit. Prozatím by se procenta z těžby ve prospěch obce nechala ošetřit smluvně.

Zajímalo nás, jak pískovna zatíží životní prostředí novodvorských občanů. "V podstatě vůbec, to bych nedovolil," říká místostarosta Chrášťan Zbyněk Polívka. "Podle studie půjde těžba písku do hloubky 35 metrů, bude postupná a současně se bude provádět rekultivace. Na místě, kde dnes leží nevýnosné pole, tak po dvaceti letech těžby vznikne louka a les." Rovněž doprava těžké techniky podle Polívky vůbec nepůjde přes ves, která bude navíc chráněna od pískovny vytvořením pětimetrového valu.

Zcela odlišný pohled na celou záležitost má novodvorský občan Václav Procházka. "Pro mě a místní občany je vytvoření pískovny naprosto nepřijatelné, protože zcela ovlivní životní prostředí v Novém Dvoře. Jednak je příliš blízko obce a příliš veliká, a dále úplně změní krajinu, kterou obhospodařovali naši předkové," říká někdejší starosta Chrášťan.

Schválení změny územního plánu, která má umožnit další kroky k otevření pískovny, považuje Procházka za krok vedený proti zájmům občanům Nového Dvora. Situace je o to nešťastnější, že v zastupitelstvu Chrášťan není jediný novodvorský občan. "Povede to k rozdělení obou vesnic. Nový dvůr historicky vždycky trpěl pod správou Obecního úřadu Chrášťany a tady se opět rozhoduje o nás bez nás. Prozatím se budeme bránit tak, že sepíšeme petici proti pískovně," dodává Procházka.

Sláva Vaic

« Zpět