Průzkum místního trhu odhalil nezvykle velký odliv peněz z regionu
Ročně utratíme miliardu
RAKOVNÍK. Uživí město o velikosti Rakovníka další market, když už na jeho katastru působí pět nadnárodních řetězců? To byla otázka, která zajímala nejen rakovnické zastupitele a obchodníky, ale především firmy, které se o pozemek pro výstavbu nákupního centra ucházely. Proto si nechali zpracovat studii, která na výše uvedené otázky odpověděla zcela jednoznačně. Nám se podařilo některé výstupy z materiálu získat, a přestože šlo pouze o interní materiál, rozhodli jsme se je zveřejnit.
Studie počítá s tím, že kupní síla regionu představuje zhruba 1 miliardu korun ročně. Na katastru Rakovníka již operuje pět zahraničních řetězců. Nejsilnější z nich prodává své produkty na ploše 2000 metrů a dosahuje průměrného ročního obratu kolem 232 miliónů korun. Druhý nejrozlehlejší market má nákupní plochu zhruba poloviční a ročně prý utrží 137 miliónů. Následují tři další, přibližně stejně velké prodejny, s plochou od 600 do 700 metrů. Jejich obraty údajně dosahují částek 41 miliónů, 63 a 70 miliónů korun ročně. Celkem tak v marketech skončí polovina kupní síly regionu, čili cca 543 miliónů.
Studie se logicky zabývá i tím, kde končí zbývající peníze a pokouší se podívat i pod pokličku místním, tzv. kamenným obchodům. Ty mají mít podle studie prodejny na celkové ploše 3750 metrů, občané v nich ale utratí jen 112 miliónů ročně. Zhruba 355 miliónů tak Rakovničané utratí někde jinde. a to je podle studie větší odliv kupní síly, než je běžné. Autoři proto dochází k závěru, že pokud se v Rakovníku postaví další market, existuje reálná šance, že část peněz, které se zatím odvážejí do jiných lokalit, by mohla uvíznout v pokladnách nové nákupní zóny. Nehledě na to, že nový gigant ukrojí část krajíce i stávající pětici prodejen, místní obchodníky samozřejmě nevyjímaje.
Pavel Sklenička