Radar se vyplácí
NOVÉ STRAŠECÍ, RAKOVNÍK. Již od poloviny července má Městská policie v Novém Strašecí k dispozici radar. Do konce měsíce byl pouze ve zkušebním provozu. Přesto si jej nemohou strážníci vynachválit.
Od 1. srpna si musí dávat velký pozor na dodržování rychlosti všichni motoristé projíždějící Novým Strašecím, Rynholcem, Řevničovem a Lány. Městská policie, která tyto obce obhospodařuje, zde totiž už naostro využívá přenosný radar. "Už zkušební provoz přinesl nečekané výsledky," sděluje novostrašecký vrchní strážník Martin Novák. "Zpočátku jsme vybírali ta správná místa, monitorovali jsme si terén. Po několika dnech zkušebního provozu jsme zjistili, že během půl hodiny, když se někam postavíme, se začíná doprava zpomalovat a ještě dvě hodiny, když z místa odejdeme, tento stav trvá."
Řidiči se s přenosným radarem mohou potkat nejen v již zmíněných obcích, ale i na silnicích mezi nimi. Na plánované akce vyráží městští strážníci i se státní policií. "My měříme a dvě dvoučlenné hlídky vybírají, tak stihneme vyřešit více přestupků a nemusíme přerušovat měření," popisuje dále. "Vše již máme vyzkoušené, včetně spojení. A velkou výhodou je, že Policie ČR může získávat údaje ze své databáze, které my jinak k dispozici nemáme. Radar bych doporučil do všech větších měst, opravdu to funguje. Během čtyř zkušebních dnů jsme vybrali 40 tisíc, takže nemusíme mít strach, že by se radar nezaplatil." Při ceně radaru kolem pěti set šedesáti tisíc, je to skutečně otázka několika málo měsíců.
Zda se podobná investice nechystá také v Rakovníku, jsme se zeptali starosty Zdeňka Nejdla. "Měli jsme několik nabídek od prodejců na nejrůznější přístroje, ale nepovažujeme to za prioritu. Naše město má jednu z nejmenších nehodovostí v rámci kraje. Navíc strážníky s radary mohou lidé vnímat spíš jako další buzeraci. Jen si vzpomeňte, jak negativní ohlasy vyvolal před časem nákup odtahového vozidla a jeho využívání proti řidičům parkujícím v ulicích, kde se měl provádět úklid," připomíná starosta.
Lenka Pelcová, Pavel Sklenička