Pozor na obchodníky s digitalizací

RAKOVNÍK. V minulém týdnu se obrátilo na společnost ATS Rakovník několik desítek občanů Rakovníka s dotazem, jak že to vlastně bude ve městě s digitalizací televizního vysílání. Důvodem jsou "nájezdy" obchodníků - podle letáku který rozdávají zástupců O2 Teleconica - na rakovnická sídliště.

"Z informací od lidí je zřejmé, že obchodníci zneužívají v médiích diskutovaný problém digitalizace. U občanů vyvolávají pocit, že přijde v nejbližší době, že nejsou na tento krok připraveni, a proto jsou tu oni. Že prý je potřeba uzavřít smlouvu, dostanou "krabičku", a pak budou moci sledovat několik desítek televizních programů. V dezinformacích jdou dokonce tak daleko, že zařízení dostane uživatel "za korunu", protože zbytek dotuje město Rakovník," říká Miroslav Bretšnajdr z ATS a doplňuje, že zejména u starších lidí nebo méně informovaných občanů uspějí a ti se pak "upíší" na delší dobu, kdy budou muset platit částky 500 Kč měsíčně a více.

Na to, jak to bude s příjmem digitálního signálu v Rakovníku, je v současné době těžká odpověď. Město leží na problematickém místě. Je v dolíku a v okolí jsou navíc kopce, a tak podle lokality přijímají obyvatelé města signál z několika vysílačů. Nejvíce však z místního převaděče (vykrývače). "O tom, jak to bude při digitalizaci právě s místními převaděči, se zatím moc nemluví. Myslím, že vše bude záležet na skutečném postupu digitalizace v ČR a také zkušenostech z jednotlivých lokalit," pokračuje Miroslav Bretšnajdr. Podle jeho slov jsou momentálně v určité výhodě uživatelé kabelové televize, kde tento problém řeší provozovatel.

"V Rakovníku jsou v současné době již zhruba 2/3 programů přijímány digitálně. Nejdůležitější ale je mít dostatek informací, v čemž velkou roli hrají média. A také samosprávy obcí a měst, které by se o problematiku digitalizace v regionu měly zajímat a informovat svoje obyvatele," míní Bretšnajdr.

A jak postupovat v případě, že vás obchodník s "digitalizací" navštíví? "S nikým se zásadně nebavit anonymně. Požádat o vizitku a nebo o jiný průkaz totožnosti, aby se dalo následně prověřit, zda tato osoba skutečně společnost zastupuje. Dále pak rozhodně nic pod tlakem nepodepisovat. Na tom je totiž podomní prodej postaven. Požadovat prospekty, letáky a ceníky. V klidu si pak vše prostudovat. Získat další informace (u kolegů, v tisku, u odborných firem apod.) a teprve poté se rozhodnout. Na podpis smlouvy nebo objednávky je vždy dostatek času," radí Miroslav Bretšnajdr ze společnosti ATS Rakovník.

Tomáš Bednařík

« Zpět