Pomník letci po čtyřiceti letech

HŘEDLE. Téměř před 40 lety, 30. listopadu 1967, se v lese mezi obcemi Hředle a Krušovice zřítil vojenský stíhací letoun Mig - 17 PF. Jediný člen posádky, třiadvacetiletý por. Pavol Stopka, katastrofu nepřežil. V sobotu 2. září, v den, kdy by se pilot Stopka dožil dvaašedesáti let, mu byl odhalen na místě tragédie pomníček.

"Stalo se tak díky členům Klubu vojenské historické techniky ve Hředlích, jehož členové si postupně zjistili příslušné informace, obeslali všechny úřady, vypátrali pozůstalé a ve své činnosti nepolevili, dokud se jim nepodařilo zkultivovat prostor dopadu letounu a důstojně uctít památku zahynulého vojenského pilota," uvedl ve slavnostním projevu plk. Josef Otta, ředitel Odboru vojenského letectva Ministerstva obrany ČR. Pietnímu aktu byli přítomni bratr a dvě sestry Pavola Stopky a jeho neteře. "Snažili jsme se vypátrat místo havárie už krátce po ní, ale tehdejší režim neměl zájem o zveřejňování žádných velkých podrobností ani údajů o havárii. Proto jsme byli velmi překvapeni, když nás po tolika letech oslovili členové zdejšího klubu a oznámili nám, že by chtěli bratrovi zřídit pomník," řekla jedna z přítomných pilotových sester.

Na společná léta ve vojenském učilišti i u bojového útvaru zavzpomínal Stopkův spolužák plk. v. v. Zdeněk Trnka. Kamarádovu památku přijeli do Hředel uctít jeho další dva kolegové a více než 250 občanů Hředel a vojenských historických klubů, kteří se se svými "veterány" podíleli na svozu občanů z obce k památníku v lese. Pomníček, jehož autorem je Ladislav Humpál z Rakovníka, odhalil zakladatel a předseda hředelského klubu Štefan Ďurina, který má největší zásluhu na tom, že byla dobrá myšlenka dotažena do zdárného konce. "Chtěl bych poděkovat všem sponzorům i nejmenovaným občanům, kteří přispěli finanční sbírkou na zhotovení pomníku a panu Humpálovi za jeho rychlou výrobu," řekl Štefan Ďurina.

Slavnostní den byl zakončen na louce u Hředel výstavou a ukázkami vojenské techniky. O akci, která se stala společenskou událostí regionu, přineseme podrobnější článek v některém z příštích čísel Raportu.

Tomáš Bednařík

« Zpět