"Už vás máme!" jásala prý vedoucí odboru při kontrole
Peosta žaluje město o 150 000 Kč
RAKOVNÍK. Okresní soud si během měsíce února "užívá" sporů, při kterých do soudních lavic usedají zástupci města. Minulou středu se Rakovník ocitl v roli žalovaného. Na soud se obrátila majitelka dnes již zaniklé pečovatelské služby Peosta Jaroslava Šindlerová. Žaluje radnici o neplatnost odstoupení od dohody o poskytování služeb a domáhá se náhrady škody ve výši 153 tisíce korun.
V úvodu soudkyně JUDr. Jaroslava Lajpertová zjišťovala, jak dopadla snaha o mimosoudní řešení. Dozvěděla se, že žalující strana pokus o jednání učinila, zůstal však bez odezvy. A tak byl soudní spor zahájen vyslechnutím Jaroslavy Šindlerové. Během nekompromisně vedeného jednání došlo i na slzy a vyšlo najevo mnoho důležitých podrobností. Soukromá pečovatelská služba fungovala v Rakovníku od roku 1995 až do roku 2001 zcela bez připomínek. Kontroly, které se činností Peosty zabývaly v letech 1994-6, údajně nezjistily žádné nedostatky. Změna nastala až s novou vedoucí odboru sociálních věcí. S nástupem Mgr. Friebertové-Skalkové byla provedena podrobná kontrola vyúčtování příspěvku zpětně za několik let. Zjistilo se, že v 19 případech byly služby účtovány i u lidí, kteří neměli trvalé bydliště v Rakovníku. V 70 případech byli do vyúčtování zařazeni i zemřelí, v 73 případech lidé hospitalizovaní ve zdravotnických zařízeních. Na základě těchto poznatků rada okamžitě vypověděla smlouvu s platností od 14. 12. 2001. Vzhledem k tomu, že město vyčíslilo na uvedených případech přeplatek, pozastavilo proplacení příspěvku za 4. čtvrtletí 2001. Peosta, která v té době zaměstnávala sedm lidí a starala se o 120 klientů, však poskytovala služby až do února 2002. Jaroslava Šindlerová kryla v této době činnost firmy z úvěrů a podle vlastních slov neustále doufala, že se vše vysvětlí a bude moci pokračovat v podnikání.
Soudkyně během jednání zjišťovala, jak došlo ke kritizovaným skutečnostem. Vyšlo najevo, že paní Šindlerová neměla se svými klienty nikdy žádné písemné dohody. Vše se domlouvalo pouze ústně. Většinou ani nekontrolovala, jestli jsou klienti trvale hlášeni v Rakovníku. Stačilo jí vědomí, že v Rakovníku žijí. Tak byly vysvětleny nedostatky s trvalým pobytem. Méně přesvědčivá byla výpověď ve věci účtování příspěvků za osoby hospitalizované nebo zemřelé. Paní Šindlerová tvrdila, že občany v nemocnici služba navštěvovala, prala jim osobní prádlo, vyřizovala věci na úřadech, poštu i důchody. V době hospitalizace se Peosta starala i o byty klientů, zalévala květiny, zajišťovala úklid, proto za hospitalizované klienty pobírala poplatek v plné výši. V případě zesnulých klientů paní Šindlerová tvrdí, že se o některých úmrtích dozvěděla pozdě, a tak mohli být zaneseni do vyúčtování i po smrti. To však podle soudu příliš nekoresponduje s onou popisovanou denní péčí v době hospitalizace. Jaroslava Šindlerová u soudu velmi podrobně popsala jednání Mgr. Friebertové-Skalkové. Ta měla podle žalující vystupovat arogantně a během jedné schůzky dokonce zvolat: "Už vás máme." Svým nekompromisním postojem měla paní Šindlerovou přivést až ke kolapsu, takže z kanceláře odboru sociálních věcí ji odváželo ARO a měsíc byla hospitalizována na interním oddělení nemocnice. Nejčastějším argumentem paní Šindlerové bylo tvrzení, že vyúčtování předávala odboru sociálních věcí od roku 1995 stále ve stejné podobě s tím, že předpokládala, že úřad podklady ověří podle matriky či evidence obyvatel, a teprve pak částky proplatí. Do nástupu Mgr. Friebertové-Skalkové probíhala vyúčtování i platby bez připomínek. Po vyslechnutí žalované strany soudkyně jednání odročila na 28. duben. K vyslechnutí budou předvoláni Mgr. Friebertová-Skalková a Ing. Jaroslav Engelthaler, tehdejší předseda finančního výboru města.
Pavel Sklenička