Kubínek by spořil, Chládek zapojil strukturální fondy, Laňka Rakonu
Opozice „oprášila“ obchvat
RAKOVNÍK. Při diskusi k rozpočtovému provizoriu města na rok 2007 se nové zastupitelstvo poprvé dostalo i k problematice obchvatu. Miloslav Kubínek (KSČM) se vrátil k myšlence Jiřího Ludačky (ČSSD). Ten už před časem navrhl, aby město každý rok vyčlenilo ze svého rozpočtu určitou částku v řádu miliónů korun a tou postupně střádalo na výstavbu obchvatu. Koalice nejprve takový návrh odmítla, v samém závěru jednání se však zastupitelé k otázce vrátili a vyžádali si od úřadu komplexní zprávu o stavu obchvatu a možnostech financování.
"Chtěl bych iniciovat založení zvláštního účtu, kam by město vkládalo každoročně 5 až 10 miliónů korun na realizaci obchvatu. Vadí mi i to, že město v současné době nemá obchvat projektově dořešen a vlastně není ani známo, kudy přesně povede," uvedl Kubínek. K jeho návrhu se kriticky vyjádřil radní Jan Jirátko (ODS). "Podle odhadu hejtmana bude stát obchvat Rakovníka 750 tisíc korun. Pokud budeme šetřit způsobem, jaký navrhuje pan Kubínek, za 150 let máme naspořeno," glosoval radní.
Marcel Chládek (ČSSD) k tomu dodal, že kromě vlastních peněz je možno zapojit i strukturální fondy EU. Tato šance končí pro ČR v roce 2013 a do té doby je potřeba podniknout všechny možné pokusy. "V některých případech bude možné čerpat dotace až do výše 100 %," naznačil Chládek. Ludačka svůj původní návrh ještě upřesnil: "Navrhuji zřídit fond na rozvoj veškerých komunikací, který by byl součástí připravovaného rozpočtu na rok 2007."
Starosta Zdeněk Nejdl (ODS) předřečníkům oponoval: "Obchvat je komunikací 2. třídy. Vlastníkem a tedy i investorem je Středočeský kraj. Tomu město může být nápomocno projektově nebo výkupem pozemků, ale nikdy nebudu souhlasit, abychom dávali milióny z městského rozpočtu někam na hromádku, a přitom neměli peníze na jiné věci," prohlásil Nejdl. Chládek připomněl, že pro hejtmana Bendla, jak přiznal i při oficiální návštěvě Rakovníka, není rakovnický obchvat prioritou v rámci kraje. "Pojďme se tedy domluvit napříč politickým spektrem, že pro nás to priorita je. Dopravní situace ve městě je tragická," podtrhl Chládek. Podle Václava Laňky (ODS) by se na výstavbě obchvatu mohly finančně podílet i průmyslové a dopravní firmy, které svojí činností dopravní situaci nejvíce komplikují. "Procter & Gamble představuje zhruba 60% celkové dopravy ve městě. Takový podnik by mohl zvážit nějakou trvalou částku, kterou by dával právě na tyto účely a mohly by podpořit alespoň méně náročné úseky obchvatu," navrhl Laňka. Podle místostarosty Luďka Štíbra (ODS) společnost v minulosti vyvolala několik jednání s hejtmanem k problematice obchvatu za účasti vedení města. "V poslední době v rámci svých investičních akcí řešila např. zadní vjezd do areálu, čímž by se měl snížit provoz kamiónů v Ottově ulici na 50 %. Navíc Procter & Gamble dává ročně cca 2 milióny korun do investic města, většinou na podporu základního školství," připomněl Štíbr. Rozpočtové provizorium bylo sice schváleno v původním znění bez obchvatu, ale v závěru zasedání zastupitelstvo přijalo kompromisní návrh. Požaduje v něm od úřadu vyhodnocení stávajícího stavu a možnosti a postupy k řešení obchvatu formou financování z veřejných prostředků.
Pavel Sklenička