Termín podání nabídek na privatizaci středočeských nemocnic se kvapem blíží

O nemocnici je velký zájem

RAKOVNÍK. s blížícím se termínem "uzávěrky" podání nabídek na koupi resp. pronájem Nemocnice s poliklinikou Rakovník (14. září - 10.00 hod.) zájem o privatizaci tohoto zdravotnického zařízení stoupá. Podle slov ředitele NsP Rakovník Michala Stehlíka si dosud toto zdravotnické zařízení "prohlédlo" 27 zájemců.

"Svým způsobem je to pro současný management určité zadostiučinění. Ukazuje se, že nemocnice je díky svému hospodaření, dosahovaným léčebným výsledkům a péčí o pacienty atraktivní," uvedl Michal Stehlík a odmítl říci jakékoliv prognózy. "Byla by to čirá spekulace. Po 14. září absolvuji na všech odděleních nemocnice pracovní schůzky a jejich personál informuji o aktuálním stavu," dodal ředitel NsP s tím, že v současné době je zdravotní péče zajišťována jako jindy.

"Napětí a nejistotu mezi zaměstnanci nemocnice nepociťujeme. Domníváme se, že je zatím předčasné se k záměru vyjadřovat, pokud není znám budoucí majitel a jeho koncepce o dalším fungování nemocnice," poskytl našemu listu stručné stanovisko ZV Odborového svazu NsP Rakovník.

Jak známo, záměr privatizovat některé nemocnice v kraji vyhlásil Středočeský kraj 14. července letošního roku a stanovil "šibeniční" termín pro podání nabídek. "Rozhodli jsme se nabídnout 11 krajských zdravotnických zařízení k prodeji či pronájmu, protože jsme přesvědčeni, že privátní subjekty se silným ekonomickým zázemím mohou nabídnout lepší perspektivy rozvoje, než dovoluje omezený krajský rozpočet. v mnoha případech je třeba v těchto zařízeních investovat do oprav i nástrojového vybavení. Privátní subjekty jsou navíc schopny zajistit efektivní nákupy léků a zdravotnického materiálu. Ovládají zdravé principy managementu i odměňování zaměstnanců. Mnoho případů menších privátních nemocnic dokazuje, že noví provozovatelé nepřinášejí omezení péče, ale ve většině případů spíše příjemnější služby pro pacienty," odpověděl hejtman Středočeského kraje Petr Bendl na dotaz našeho listu, co si kraj od privatizace nemocnice slibuje.

"Kraj v podstatě vyčerpal všechny možnosti. Většinu nemocnic vyvedl z dluhů. Vezměme si příklad NsP Rakovník, která nyní velmi slušně hospodaří. Za poslední tři roky do ní nebyly investovány větší státní peníze, a tak nehrozí nebezpečí, že je bude muset nabyvatel státu vrátit. Důležité také je, že v roce 2006 budou uzavírány nové smlouvy mezi zdravotnickými zařízeními a pojišťovnami, a ty si budou vybírat, s kým smlouvu uzavřít a s kým ne. Proto je naším prioritním zájmem, vybrat dobré a důvěryhodné nabyvatele," doplnil hejtmana radní Středočeského kraje Vilém Žák a dodal, že sankce, které privatizaci provázejí, zaručí, že ve zprivatizovaných nemocnicích bude po dobu pěti let zajišťována zdravotnická péče v rozsahu jako nyní.

Město Rakovník projevilo nedávno zájem nemocnici provozovat, ovšem pouze v případě, že mu zařízení bude bezúplatně převedeno. "Tenhle krok nepovažujeme za správný. Nechceme se dopustit vůči městům stejného kroku, kterého se v roce 2003 dopustil stát, když bývalé okresní nemocnice převedl na kraje. Bylo to pouze alibistické posunutí odpovědnosti a problémů o úroveň níže," odpověděl jednoznačně radní Vilém Žák. Tento názor podpořil minulý týden na stránkách MFD i přednosta III, chirurgické kliniky FN v Motole Pavel Pafko, když řekl: "Na první pohled by se zdálo nesprávné prodávat něco, co nám všem dříve patřilo. z tohoto prvního pohledu by bylo lepší dát nemocnice městu, tedy občanům, jímž místní nemocnice slouží. Města však nejsou schopna v stávajícím systému financování zdravotnictví provozy nemocnic utáhnout."

Tomáš Bednařík

« Zpět