Po deseti letech „šlapání chodníku“ se Pavel Škvára stává velitelem
Než dám pokutu,
dvakrát domluvím
RAKOVNÍK. Od 1. července byl jmenován velitelem Městské policie v Rakovníku Pavel Škvára (1972). v uniformě strážníka ho můžeme vídat již od ledna 1994, od roku 1996 je navíc i ve funkci zástupce velitele. Před tím pracoval v Permonu Roztoky jako obsluha číslicově řízeného obráběcího stroje. Je absolventem středního odborného učiliště strojírenského s maturitou. Krátce po nástupu do funkce jsme nového velícího strážníka požádali o rozhovor.
- Bude se s novým velitelem nějak zásadně měnit práce městské policie?
V krátké době nijak zásadně ne. Ale chtěl bych prosadit některé investice do vybavení policie.
- Co postrádáte?
Důstojnější prostory. Služebna by si zasloužila opravu střechy a zdiva. Stav je na hraně havarijní situace. Původně se uvažovalo, že bude pokračovat přístavba radnice, kde by mohlo být pamatováno i na nás, ale z toho zřejmě sešlo.
- A výzbroj či výstroj?
V tom problémy nemáme. Jsme složka, která má svůj rozpočet, takže vybavení i možnosti si něco pořídit máme lepší než policie státní. Další technické vybavení záleží na směru, jakým se bude odvíjet legislativa a další rozšiřování pravomocí městské policie.
- Po odchodu Václava Kadára a výběru velitele z řad stávajícího týmu se vlastně snížil počet strážníků o jednoho. Budete přibírat?
Stav je na hranici fungování. Je nás čtrnáct. Já jsem ochoten chodit do služby, včetně nočních pátečních služeb navíc, abych měl přehled, co se ve městě vlastně děje. Jsme schopni postavit čtyři směny po třech. Samozřejmě, že všichni najednou nemůžou být v ulicích. Systém je o tom, že stavíme jednu maximálně dvě hlídky. Pokud bychom chtěli navyšovat počty, muselo by to být o čtyřech lidech, což ale není reálné. Do budoucna bych viděl přínos spíše v zavedení kamerového systému. To je věc, kterou řada měst o velikosti Rakovníka už má.
- Co je tedy vaší prioritou?
Upřednostňuji prevenci. Pokud má dojít k sankci vůči občanovi, musí to být za přesně daných pravidel a jenom v takových případech, kdy už není jiná možnost. Je potřeba stanovit jasná pravidla, která budou pro lidi pochopitelná a budou mít o nich dostatek informací. Byl bych za zjednodušení dopravního značení. Např. zakázat parkování jen tam, kde je to nezbytně nutné. Ostatní, mnohdy nesmyslné značky, postupně odstranit. a pak důsledně trvat na dodržování zbývajícího značení.
- Takže vy nejste zastáncem většího množství pokut?
Určitě ne. Celou dobu, co jsem tady, spíše dvakrát domluvím, než dám pokutu. i když lidé jsou různí. Podle mě je lepší méně pokut, aby to vždy byly pokuty oprávněné a ti, kteří je dostanou, si uvědomili, že byli potrestáni právem.
- V takovém případě by mě docela zajímalo, jaký je váš názor na odtahovou službu a pokuty s ní spojené?
Pro nás není problém nařídit odtah všech vozidel, která v daném čase někde porušují dopravní značení a komplikují úklid ulic. Ale ten dopad na běžné lidi je katastrofický. Jsme schopni odvézt denně i dvacet aut, ale to prostě nejde. Svědčí o tom i ohlasy veřejnosti a myslím, že i vedení města už přijalo určité kroky k uklidnění situace. Úklid je samozřejmě potřeba, ale jeho čas bych doporučoval vyznačit přenosnou značkou s předstihem dle zákona. To je lepší, než umisťovat pevné značky s úklidem každý týden. Zaplatit 1 100 korun za odtah a ještě pokutu, to mi přijde hrozné. Myslím, že v nejbližší době počet odtahů poklesne.
- Policisté na kolech po cyklostezce. To je nápad, který vzešel odsud?
Původní myšlenka byla začít hlídat celé cyklostezky.V rámci veřejnoprávní smlouvy nám zákon umožňuje zasahovat i v dalších obcích kraje. Pak jsme to zredukovali na Rakovník a jeho katastrální hranice. Tím bychom chtěli začít. Jestli koncem roku něco ušetříme, chtěli bychom koupit dvě kola a vybavení pro strážníky.
- Co je podle vás největší problém z hlediska veřejného pořádku ve městě?
Co se týče dopravní situace, je třeba dát lidem jasně najevo, kde je co nutné dodržet, a když ne, tak za jakou cenu. Pokud se tohle podaří, lidé systém pochopí a budou ho respektovat. Specifický problém je rušení nočního klidu a venčení psů. Tam je asi potíž v samotných lidech. Nyní řešíme rušení nočního klidu v restauračních předzahrádkách a dodržování zavíracích dob. Po zrušení diskotéky v Centu ubyla jedna kritická lokalita, ale problém se začíná přesouvat do oblasti clubu Astacus na Jirkov. Rušení klidu se ale týká i bytů a rodinných domů, kdy si problémy způsobují sousedé navzájem. To někdy bývá docela složité.
- Myslíte si, že rakovnická městská policie má mezi občany dobrý zvuk?
Nebudu naivní, abych si myslel, že to bude nějak pozitivní. Přál bych si, aby to bylo tak půl napůl, i když ani tak to asi není. Chtěl bych, aby bylo víc lidí, kterým pomůžeme, než těch, proti kterým budeme zasahovat. a to souvisí i s koncepcí naší práce. Myslím, že jsme tady spíše od toho, abychom lidem pomáhali.
Pavel Sklenička