Na přezkoušení jen 15 řidičů
RAKOVNÍK. Podle ústřední statistiky Ministerstva vnitra ČR je na Rakovnicku registrováno kolem 40 tisíc řidičů. Zatím jen patnáct z nich naplnilo za necelého půldruhého roku existence "bodového hodnocení" dopravních přestupků hranici 12 bodů, při níž musejí podstoupit (kromě zaplacení pokuty za každý přestupek) ještě i přezkoušení.
"Průběžnou statistiku, který řidič má kolik bodů, nesledujeme. Ukáže se to, až když má některý z nich 12 bodů. Pak dochází ke správnímu řízení a odebrání řidičského průkazu," vysvětluje vedoucí odboru dopravy Městského úřadu Rakovník František Fröhlich a pokračuje: "Pokud někdo přijde a chce vědět, kolik bodů již má, lze nahlédnout do registru a zjistit jeho stav. Statisticky ale počet obdržených bodů nevedeme, není to ani při tak velkém množství řidičů možné."
František Fröhlich tvrdí, že každý z hříšníků by měl vědět, kdy, kde a jaký přestupek udělal. Když o tom někdo neví, je to prý veliká náhoda. "Jakmile policie zjistí přestupek, řidiče písemně kontaktuje. Pokud nereaguje, zkusí to podruhé. Když nereaguje ani napodruhé, pošle policie oznámení na obec, kde ke skutku došlo. Ta musí řidiče kontaktovat. Když ani v tomto případě řidič nereaguje, můžeme rozhodnout i v jeho nepřítomnosti. Nikdo tedy nemůže říci, že o spáchaném přestupku nevěděl," říká vedoucí odboru. Po dosažení 12 bodů následuje vždy přezkoušení - pokud chce řidič i nadále jezdit. Přezkoušení se provádí v plném rozsahu, jako po dokončení autoškoly - to znamená testy na počítači, jízda v terénu a technická znalost vozidla. Přezkoušení se opakuje tak dlouho, dokud ho řidič neudělá. Každý pokus je zpoplatněn.
"Chci upozornit řidiče na jednu novinku. Když si dnes přijde někdo pro řidičský průkaz, který mu byl zadržen třeba před pěti lety na půl roku, a od té doby si jej nevyzvedl, tak pokud od pravomocného rozhodnutí uběhl jeden rok, musí každý absolvovat přezkoušení a zdravotní prohlídku," doplňuje František Fröhlich.
Tomáš Bednařík