Vojáci se před odjezdem učí i základy srbštiny a albánštiny
Na misi odjede třetina útvaru
RAKOVNÍK. Příslušníci 152. ženijního praporu a Samostatné záchranné roty Rakovník se připravují na misi do Kosova. Na ni by měli odjet někdy v průběhu ledna příštího roku. "Služba v misi se týká především příslušníků ženijního útvaru, odjede s nimi ale i několik vojáků ze záchranné roty. Z rakovnické posádky to bude celkem 115 vojáků, což je více než třetina příslušníků útvaru," přibližuje mluvčí Alena Hrdličková.
Všichni musejí projít náročnou přípravou, která potrvá až do konce letošního roku. V září například absolvovali jednu část výcviku ve VVP Hradiště. Závěrečný výcvik celého kontingentu se bude konat v prosinci ve Vojenském výcvikovém prostoru Boletice. "Kromě toho příslušníci absolvují i různé speciální odborné kurzy podle toho, jaké budou mít na misi zařazení. Podrobí se například i jazykové přípravě v srbštině, albánštině a angličtině," vysvětluje mluvčí.
Na misi odjíždějí vojáci, které vybrali jejich velitelé. Na útvaru je poměrně dost nováčků, přednostně však byli vybráni ti, kteří mají větší zkušenosti. A jak je to u zahraničních misí s dobrovolností? "Plnění úkolů v zahraničí je pro příslušníky Armády České republiky standardní součástí služby. Nicméně vojáci do mise byli zařazeni na bázi své dobrovolnosti. Nikomu nebyla služba nařízena. Hlavní úkoly, které budou v Kosovu plnit, jsou mírové. Vojáci v zemi přispívají k udržování bezpečného prostředí, které umožní, aby v zemi nadále pokračovaly mírové procesy a demokratický vývoj," přibližuje Alena Hrdličková.
Už delší dobu se hovoří o tom, že nasazování českých vojáků v zahraničních misí má nejistou budoucnost. Loni dokonce vojenské mise zatrhli poslanci a přežily jen díky rozhodnutí vlády. "Jaké bude další působení Armády ČR v Kosovu, nevíme, to je otázka spíše na ministerstvo obrany. Vojáci z Rakovníka ale každopádně obdrželi úkol pro misi, která potrvá od ledna do července roku 2010," uzavírá mluvčí 152. ženijního praporu.
Markéta Hartlová