"Správa a údržba silnic si zjednodušila svoje povinnosti," kritizuje hejtman
Místo opravy chtějí "silnici hrůzy" uzavřít
ROZTOKY. "Pozor! Tady silnici udržujou kreténi!" "Jestlipak tudy jezdí p. Bendl?" Tyto a ještě horší nápisy si můžete přečíst zhruba na kilometrovém úseku frekventované silnice III. třídy vedoucí od křižovatky Leontýn směrem na Nižbor až k "Červenému kříži". Ač je tato vozovka nejužívanější spojnici mezi obcemi křivoklátského regionu a Berounem (potažmo Prahou), připomíná tankodrom. Místní obyvatelé jí neřeknou jinak než "silnice hrůzy". Správce komunikace - Správu a údržbu silnic Kladno - ale její stav nechává chladným.
"V roce 2001 byla provedena komplexní oprava povrchu vozovky technologií dvouvrstvého odfrézování, postřiku emulzí a posypem kamennou drtí. Tento způsob opravy se ale neosvědčil a ihned po zimní sezóně 2001/2002 se na povrchu vyskytlo velké množství výtluků. V následujících letech byla prováděna jejich lokální oprava nejprve stříkáním asfaltové drtě "turbem", později "balenou" asfaltovou drtí, ovšem s téměř nulovým efektem," přibližuje anabázi oprav starosta obce Roztoky Vladimír Melč.
Proto v letech 2004 a 2005, kdy se stal kilometrový úsek silnice od leontýnské kapličky k "Červenému kříži" na rozhraní okresů Rakovník a Beroun téměř nesjízdný, iniciovali starostové obcí sdružených v Mikroregionu Křivoklát schůzku se zodpovědnými pracovníky SÚS Rakovník resp. Kladno a žádali o urychlenou opravu zničeného úseku. "Bylo nám ale řečeno, že oprava není možná, protože se jedná o silnici III. třídy a přednost mají silnice II. třídy. Proto byla pěkně opravena nedaleká "dvojka" mezi Karlovem a Svatou, kde je jen minimální provoz. Na "silnici hrůzy" umístila SÚS Kladno dopravní značku se sníženou rychlostí," pokračuje roztocký starosta.
Jelikož byly obecní úřady bombardovány stížnostmi nejen od místních občanů, kteří si na vozovce poškodili své automobily, ale i od řady návštěvníků Křivoklátska, přijíždějících sem logicky po nejkratší cestě, vyvolaly obce jednání s náměstkem hejtmana Středočeského kraje Karlem Vyšehradským a požádaly ho o pomoc. Výsledkem byla schůzka se zodpovědnými pracovníky SÚS 27. 6. letošního roku, jíž se zúčastnil i ředitel této organizace Jiří Kříček. Pracovníci SÚS tak konečně zjistili, že stav vozovky je v havarijním stavu a rozhodli, že bude zahájeno řízení o její uzavírce. To vše na začátku turistické sezóny, kdy se na Křivoklátsko doslova "valí" desetitisíce automobilů s návštěvníky. "Rozhodnutí SÚS je pro nás šokující. Odříznout obce v turistické sezóně od nejfrekventovanější komunikace je naprosto nepřijatelné. Navíc byla silnice v první polovině roku již uzavřena kvůli výstavbě kanalizace v Nižboru, a tak byl dostatečně velký časový prostor kritický kilometrový úsek uvést do odpovídajícího stavu," zlobí se starosta Melč. Uzavírku zamítl na základě vyjádření Policie ČR také odbor dopravy MěÚ Rakovník. Starostové o kritickém stavu informovali také hejtmana Středočeského kraje Petra Bendla, který přislíbil osobní zaangažování se do vyřešení problému. "Najít peníze na rekonstrukci kilometrového úseku by neměl být zas až tak velký problém. Myslím, že si na SÚS někdo zjednodušil svoje povinnosti," řekl hejtman na setkání se starosty Mikroregionu Křivoklát 27. července.
SÚS ale trvá na svém a proti rozhodnutí odboru dopravy podala odvolání, v němž technická náměstkyně ředitele Ludmila Poupětová píše: "Jako správce dotčené silnice nesouhlasíme s předmětným rozhodnutím, neboť silnice navržená k dočasné úplné uzavírce (do doby provedení souvislé opravy) je v havarijním stavu a ohrožuje účastníky silničního provozu. Tímto opatřením je možné předejít možným škodám nejen na majetku účastníků silničního provozu, ale i ohrožení zdraví." Obec Roztoky ale považuje odvolání SÚS za neopodstatněné a trvá na neodkladném provedení opravy kritického úseku silnice.
Tomáš Bednařík