Městu hrozí sankce a pokuty

RAKOVNÍK. Na otázky ke stavu školní jídelny 1. ZŠ v Rakovníku odpovídají MUDr. Martina Novotná, vedoucí oddělení hygieny dětí a dorostu KHS, a Alena Pešková, referentka Krajské hygienické stanice.

Jak dlouho se ví o problému jídelny 1. ZŠ?

Původní zákon o ochraně veřejného zdraví začal platit 1. ledna 2001. Podle něj se zařízení, která byla v provozu před účinností tohoto zákona, musela dovybavit nejpozději do 30. 6. 2003. Když bylo zřejmé, že to školy nestihnou, byl schválen odklad do konce roku 2005. Na to konto jsme vydali městskému úřadu prodloužení termínu a město samo si určilo termín 30. 9. 2005. Tehdy uvažovali představitelé města o rekonstrukci. Vyjadřovali jsme se k technologiím a k úpravám, které by jídelnu uvedly do souladu s tehdy platnou legislativou. Pak přišla novela zákona, která termín prodloužila do konce roku 2007. Od 1. ledna 2006 platí evropská legislativa, která je našim zákonům nadřazená. Školní jídelny musí vyhovovat novým zákonným předpisům už od ledna 2006. Bohužel, v současné době nemáme informace, kam se město v jednáních o výstavbě nebo rekonstrukci jídelny posunulo. Proto jsme odeslali dopis, kde na situaci upozorňujeme a žádáme urychlené řešení.

Co všechno v jídelně nevyhovuje?

Vlastně celé dispoziční uspořádání a vybavení není v souladu s platnou legislativou.

Jednotlivé provozy musí být odděleny, aby nevznikala rizika. Například v přípravně masa chybí dřez a umývadlo s teplou vodou, které je neúčelově umístěno až za rohem, kde nenavazuje na rizikovou činnost. Chybí dřez na oplach a odsávací zařízení, takže v jídelně vzniká nadměrné množství páry a kondenzant odkapává, což je další rizikový faktor. Výdejny nejsou vybaveny tak, aby umožnily udržování teploty vydávaných pokrmů. Chybí zařízení na chlazení zeleninových salátů, které by měly být podávány chlazené, aby se zamezilo množení mikroorganismů. Jídelna je ve špatném stavu i po technické stránce, např. odpad prosakuje do skladu potravin apod.

Je na okrese více školních jídelen, které nesplňují evropské normy?

Podobných případů bylo více, ale většina školních jídelen se již upravila nebo zřizovatel uznal, že by náklady na rekonstrukci byly příliš vysoké, a tak provozují pouze výdejnu. To je příklad obce Kněževes. Před rekonstrukcí je ještě školní jídelna v Kounově. Naopak úpravy už vyřešili v Srbči, Jesenici, Mšeci, Řevničově, Krušovících atd.

Hrozí rakovnické jídelně uzavření?

Zavřít jídelnu pro tisíc dětí není dost dobře možné. Ale pokud přijdeme na kontrolu a zjistíme rozpor s platnými právními předpisy, budeme nuceni přikročit k nápravným opatřením a finančním sankcím. Je to velmi nepříjemná situace a vedení města by ji mělo řešit urychleně.

Pavel Sklenička

« Zpět