Městské lesy požádaly o dotaci

RAKOVNÍK. V pondělí 23. února bude rakovnické zastupitelstvo schvalovat návrh rady města o poskytnutí dotace společnosti Městské lesy Rakovník,spol. s r.o. ve výši 1,4 miliónu korun. O tuto dotaci požádal jednatel společnosti Jiří Lengyel, aby mohl zajistit plnění lesního hospodářského plánu i v letošním roce.

„Hospodářská krize v lesním průmyslu trvá už od roku 2007. Ceny vstupů neustále rostou, naopak prodat sortiment dřevní hmoty je rok od roku těžší. V současné době je velice složité přežít. Do problémů se dostali naši hlavní odběratelé Sepap Štětí, Stora Enso Timber Planá u Mariánských Lázní, Kronospan Jihlava, papírny ve Ždírci i další. Na trhu je mnohem víc dřeva, než je poptávka. V důsledku toho jeho ceny rychle klesají,“ vypočítává Jiří Lengyel důvody, proč se Městské lesy Rakovník, stejně jako ostatní podniky podobné velikosti, dostaly v roce 2008 do „červených čísel“.

Zatímco v roce 2006 činily příjmy městských lesů 6 788 000 Kč, v roce 2007 to bylo již jen 5 470 000 Kč a vloni 4 882 000 korun. Předloňské (6 118 tis.) a loňské (5 832 tis.) výdaje umořovala společnost z finančních rezerv z minulých let, navíc tu byly dotace z kraje a MZ ČR ve výši 600 až 800 tisíc, s nimiž už nelze letos počítat v takové výši, jako v minulých letech, neboť jsou to dotace poskytované za provedené práce v pěstební činnosti, která se omezí na zákonnou míru.

„Máme tři možnosti, jak se ke krizi postavit. Za první nedělat nákladové činnosti, tj. veškeré pěstební činnosti, čímž bychom porušili nejen zákon o lesích, ale i zřizovací listinu. Za druhé bychom museli prodávat dřevo za výrazně nižší ceny v mnohem větším objemu než obvykle, abychom se dostali na stejné tržby jako vloni. A to nechceme a ani město si nepřeje, abychom tržby zvětšovali zvýšenou těžbou. Tak jsem využil třetí možnosti a požádal jsem vlastníka lesů o dotaci, která by nám pomohla přežít letošní rok,“ vypočítává jednatel. Je však třeba připomenout, že žádosti o dotaci předcházely vlastní úspory společnosti, a to jak v personální oblasti, tak i v oblasti režijních nákladů.

Je si ale vědom toho, že se může situace ještě zhoršit a společnost bude muset přemýšlet, jak případně Městské lesy zakonzervovat. „Víme, že městský rozpočet není nafukovací a město nás nemůže dotovat každý rok. Díky dotaci budeme moci letos provádět pěstební činnost, což je důležité. Můžeme provozovat i pilu a manipulační sklad na Hané. Pokud nám bude dotace chválena, budeme ji čerpat postupně v případě, že se nám již nebude dostávat vlastních prostředků z omezeného prodeje dříví na hrazení nákladů pěstební činnosti. Nemůžeme si ale nic koupit a do ničeho investovat. Musíme se snažit přežít,“ dodává Jiří Lengyel.

Tomáš Bednařík

« Zpět