Občané kritizují postup při rekonstrukci Střípkovy ulice

Město se brání: Šetříme!

RAKOVNÍK. i když je rakovnická čtvrť Zátiší považována za klidný a hezký kout našeho města, stav většiny jeho komunikací již tak idylický není. Pokud je pak občanům zde bydlícím oznámeno, že právě ulice před jejich domem se bude rekonstruovat, většinou zajásají. Málokdo však tuší, že taková rekonstrukce může přinést i značné komplikace.

Po informaci odboru výstavby, že v loňském listopadu zrekonstruuje firma Froněk Střípkovu ulici, se zaradoval i Radim Knor, který zde s rodinou bydlí. Kromě opravy vozovky slíbilo město i novou zámkovou dlažbu na chodnících, poprosilo občany o toleranci stavebního ruchu a do měsíce bude vše hotovo.

"Realita byla od počátku jiná. Chodníky sice strhli včetně obrubníků, ale vozovku nebagrovali. Následně stavební firma vyhloubila základy pro usazení nových obrubníků a k našemu překvapení je začali usazovat o 10 až 12 centimetrů výš, než byl původní stav," popisuje příčinu svého rozčarování Radim Knor. Když požádal o vysvětlení pracovního postupu, bylo mu řečeno, že na vozovce zůstane původní podklad a na ten se udělá nový deseticentimetrový koberec.

"To je právě ten největší problém," pokračuje Knor. "Všem domům na naší straně ulice se tak zvedl chodník nad úroveň pozemků, vjezdů, ale i soklů pod oplocením. Když jsem na to upozornil na městě, bylo mi vysvětleno, že se to vyřeší zvednutím branek, vrat, a dobetonováním soklů, což je pro nás nepřípustné."

Milan Kotál z odboru výstavby však postup hájí i za cenu zásahu do nemovitostí občanů. "Město tak ušetří dva milióny. Kompletní rekonstrukce s odbagrováním původního povrchu by stála 3,5 miliónu korun, takto vše i s úpravou vjezdů a plotů pořídíme zhruba za 1,5 miliónu," míní Kotál. Podle něj problém vznikl již v minulosti. Když se domy na Zátiší stavěly, nikdo si nedělal velkou hlavu s úrovní terénu. Podezdívky plotů i vjezdy se dělaly podle oka a na každé straně ulice jsou různé. Rovněž ulice byly původně pouze udupanou hlínou a postupem let se zpevňovaly štěrkem prolitým asfaltem.

"Když dnes chceme na tento stav navázat se současnými technologiemi, je to problém. Přesto však máme řešení, aby nikomu netekla povrchová voda z ulice do dvora a neměl vrata pod úrovní chodníku," dodává Kotál.

Ke kritice Radima Knora se připojili se stejnými důvody ještě čtyři občané ze Střípkovy ulice. v tomto týdnu je na městě svolána schůzka i se starostou města. Na té chce odbor výstavby svůj postup obhájit.

Sláva Vaic

« Zpět