Město s revitalizací zaspalo
NOVÉ STRAŠECÍ. Před čtrnácti dny otřásla Novým Strašecím zpráva, že v korytě Novostrašeckého potoka zahynul dvanáctiletý chlapec.
Na stav potoka upozorňoval několikrát i bývalý místostarosta Petr Kotyk, jako například ve zprávě zaslané zastupitelstvu v lednu 2005, kde uvádí: „Pokoušel jsem se o to, aby krátery pod 1. můstkem a 2. můstek byly dosypány vhodným materiálem a opraveny v roce 2003. I v roce následujícím jsem na potřebu opravy upozorňoval starostu města. Bylo mi řečeno, že práce budou realizovány v roce 2004. Bohužel, nestalo se a škody se množí, eroze postupuje.“
Rada města den po neštěstí vydala prohlášení, kde objasňuje, že správcem potoka je Zemědělská vodohospodářská správa a vodoprávním orgánem Městský úřad Rakovník. Proto jsme zjišťovali, co tyto subjekty dělají k nápravě stávajícího stavu.
„Revitalizaci strašeckého potoka a výstavbu nového rybníka iniciovali zhruba před 8 lety Alena Škoudlínová z odboru životního prostředí a Josef Možkovský, bývalý místostarosta Nového Strašecí. Bohužel po jeho odchodu se práce na přípravě revitalizace potoka značně zpomalily, takže se jedná o nejdéle připravovanou revitalizaci na okrese Rakovník. Škoda, že Nové Strašecí nepřipravilo celou akcí dříve a nevyužilo vhodnou dobu pro podávání žádostí o dotace z Programu revitalizace říčních systémů,“ sděluje za příslušný vodoprávní úřad tiskový mluvčí Jan Polák.
Zemědělská vodohospodářská správa podávala v letech 2000 a 2005 souhlasná stanoviska k revitalizaci vodního toku. Tuto stavbu připravuje jako stavebník město Nové Strašecí, ale bohužel, jak řekl místostarosta Jaroslav Hlína, v letošním roce město opět dotaci neobdrželo. „Proti tomuto rozhodnutí se chceme odvolat.“ Zatím se tedy s potokem neděje nic. Město sice uvažovalo o vizuálních zábranách, ale nakonec se této myšlenky vzdalo s tím, že tabulky či pásky by spíše mohly někoho přilákat než odradit. Více v příštím vydání Raportu.
Lenka Pelcová