Město zatím váhá, ohlíží se do Strašecí

Lubná chce půjčit strážníky

RAKOVNÍK, LUBNÁ. Rakovnické zastupitelstvo odložilo žádost obce Lubná, která chtěla za úplatu využívat služeb strážníků městské policie. Přestože nabídla za dva lidi a 25 hodin jejich přítomnosti v Lubné 30 tisíc Kč měsíčně, Rakovničané své strážníky zatím nepůjčí. Převládl názor, že by pak ve městě chyběli.

Podle starosty Zdeňka Nejdla by byla městská policie schopná Lubné v případě potřeby vypomoci a v naznačeném rozsahu by podle velitele nebyl problém činnost zajistit. Jiného názoru byl ale radní Eduard Filip. „Nejsem přesvědčen, že plní všechno, co potřebujeme. Jakmile budou objíždět vesnice, nezbude čas na Rakovník,“ uvedl Filip, které mu se příčí, když městská policie supluje činnost státních policistů. Marcel Chládek se dotázal, zda by byl zájem i ze strany dalších obcí a požadoval zpracování komplexnější zprávy. S podobným názorem se připojil i Ivo Trešl. „Já mám s městskou policií dobré zkušenosti, ale nechci, aby se to zhoršilo,“ dodal. Podle Luďka Štíbra se model s hostováním strážníků údajně neosvědčil ani v Novém Strašecí, kde mají občané pocit, že strážníci nejsou ve městě vidět, a podobně to vidí i v obcích, kam zajíždějí. Takže by navrhoval připojit k záměru i zkušenosti sousedního města.

Starosta Zdeněk Nejdl připomněl, že městská policie stojí město ročně kolem 7 miliónů a 360 tisíc od Lubné považoval za přínos pro rozpočet města. „Ale zdá se, že věc není dostatečně připravena, proto ji můžeme odložit a návrh dopracovat,“ uzavřel diskusi Nejdl.

Hlavním důvodem, proč Lubná projevila zájem o rozšíření působnosti Městské policie Rakovník na svůj katastr, je veliký nárůst obyvatel a s tím vznikající problémy. „Před pěti lety měla Lubná 720 obyvatel, teď jich má 1000. To znamená, že tu žije mnohem více neznámých lidí a soužití mnohdy začíná zadrhávat. Pak se nám tu scházejí partičky mladých, které dělají v obci problémy. Sami nemáme sílu zasahovat a zřídit obecní policii by bylo drahé. Proto nás napadlo obrátit se na rakovnickou městskou policii,“ vysvětluje lubenský starosta Václav Kapsa a dodává, že částka 30 tisíc korun měsíčně, kterou obec městu nabídla, by znamenala menší zatížení obecního rozpočtu než při zřízení obecní policie. „Rakovnický rozpočet by to nezatížilo, nám by to pomohlo,“ říká.

Za jednoznačně pozitivní považuje zkušenosti s rozšiřováním působnosti městské policie novostrašecký starosta Pavel Vaic. „S Lány jsme prodloužili smlouvu i s cenovým navýšením. Připravujeme novou smlouvu s výpovědní lhůtou jeden rok na dobu neomezenou.“ To je podle starosty jasný ukazatel pozitivního vnímání této služby. Další obce jako například Kamenné Žehrovice čekají na rozhodnutí města, zda přistoupí k dalšímu rozšiřování působnosti městské policie. Nové Strašecí chce vytvořit jakousi oblast, ze které budou vytlačeny nežádoucí živly. Ve vytvoření takovéto zóny však vidí problém člen zastupitelstva Pavel Kotyk. „Jakmile začnou městští strážníci zajíždět do okolních obcí, pak už to není městská policie. Řeší problémy, které patří České policii. Podle mého jde spíše o módní trend, než smysluplnou věc. Přijde mi legrační mluvit o nějaké zóně, když se tam pouze několikrát projedou v autě.“ Podle něho je městská policie v tomto rozsahu působnosti a síle obrovský nadstandard pro město a pochybuje i o smyslu jejich nepřetržitých služeb v týdnu. „Kolik myslíte, že mají zásahů v úterý nebo ve středu v noci? Většinou se neděje nic, co by stálo za zásah,“ odpovídá si.

Starosta naopak uvažuje o dalším rozvoji. „Pokud přijde další rozšíření, bude to znamenat navýšení počtů. Byly by pak dvě hlídky a k dispozici by byl pochopitelně i další automobil, aby se vše dalo zvládnout. Jsem přesvědčený o tom, že i ekonomická rozvaha bude pozitivní vzhledem k tomu, že i obce akceptují zvýšené náklady. Tím pádem se poměr zatížení městské pokladny na jednoho strážníka rozmělňuje.“

Pavel Sklenička, Markéta Hartlová, Lenka Pelcová

« Zpět