Nepovolená zástavba U Hluboké studny je předmětem soudního jednání
Legalizovali černou stavbu
RAKOVNÍK. Vydýchaný vzduch, klimbající hlavy a netečné pohledy. Tak vypadalo zasedání nejvyššího orgánu královského Města Rakovníka po šestihodinovém jednacím maratónu. Nejbouřlivější diskuse se semlely kolem legalizace neoprávněné zástavby U Hluboké studny a kolem prodeje rakovnické nemocnice.
Od začátku bylo jasné, že schůze se ponese v duchu přestřelek opoziční ČSSD a vedení města (ODS). Lídr ČSSD Marcel Chládek poukázal na některé nedostatky v zápise z poslední schůze a žádal jejich opravu. Kritizoval, že v zápise nejsou například uvedena jména dvou zastupitelů, kteří tam prokazatelně byli (Chládek a Růžička). Nelíbí se mu ani zkreslovaní řady výroků a tendenční úpravy řečí tajemnice Elišky Holkové. Po více než půlhodinové diskuzi, kdy tajemnice i vedení chyby ospravedlňovaly, bylo odhlasováno, že námitky budou do zápisu zapracovány.
Debata se rozvinula i po přečtení zprávy o hospodaření města za rok 2006. Zvláště Miloslav Kubínek (KSČM) se podivil, že město má pohledávky ve výši 18 miliónů korun a nejsou k tomu přijata žádná nápravná opatření.
Vzrušené reakce nastaly i u schválení neoprávněné zástavby 14 metrů městského pozemku Milanem Kramešem u Hluboké studny. Jak jsme informovali v minulém Raportu, na vyvěšený záměr zastupitelstva o odprodeji tohoto pozemku nejvyšší nabídce se přihlásili tři zájemci. Přesto, že nejvyšší nabídku (20 500 Kč za metr) podali manželé Šaldovi, podle nichž stavba rozšířením do komunikace částečně znemožňuje přistup k jejich sousední prodejně, navrhla rada prodat pozemek za cenu 225 500 korun Milanu Kramešovi. Důvod? Aby stavbu nemusel bourat.
V diskuzi Jiří Ludačka (ČSSD) připomněl, že stavba měla být replikou původní stavby, což nebylo dodrženo, a krajský stavební úřad nařídil stavbu zbourat. "Dnes je to legalizace nedodržené repliky na pozemku města, a já se ptám, proč nebylo naplněno rozhodnutí kraje?" Ludačkovu otázku zodpověděla šéfka stavebního odboru Michaela Vachtlová. Z jejího vyjádření vyplynulo, že celý spis je podstoupen soudnímu projednání a dosud platí rozhodnutí kraje stavbu zbourat. Hrany případu se ve prospěch Milana Krameše snažil obrousit i Miloslav Kubínek. "Takových případů pamatuji spoustu a vždycky jsme se je snažili řešit velkoryse." Podle něj zábor pozemku ničemu nepřekáží a větší roli zde hrají špatné sousedské vztahy. "Pokud bude zastupitelstvo pro legalizaci, je to návod pro další občany: Postavte si co chcete, my vás z toho vyviníme," doplnil Ludačka.
Slovo dostala i sousedka paní Šaldová. Ta připomněla, že tento spor trvá 13 let. "Je zde městem porušována rovnost mezi občany, protože pan Krameš by musel bourat. Už nevíme kam se dovolat. Panu Kramešovi vadilo, když jsme si postavili zeď a my jsme mu ji povolili zbourat s tím, že postaví novou. Nepostavil, museli jsme si ji postavit sami a když pan Krameš zjistil, že je o tři centimetry širší, museli jsme ji ubourat."
Dodržet rozhodnutí krajského úřadu a nevytvářet precedens hájil i Jindřich Sinkule (nezávislý US - DEU). S názorem, že by bylo dobré potrestat a zveřejnit úředníka, s jehož vědomím došlo k řadě těchto pochybení, přišel zastupitel Václav Laňka (ODS). Jeho návrh, který se zřejmě týkal bývalého vedoucího odboru výstavby Milana Kotála, neprošel.
Nakonec se o usnesení, jehož předmětem byl odprodej neoprávněně zastavěných metrů Milanu Kramešovi, hlasovalo. Pro byli zastupitelé Blecha, Růžička, Sunkovský, Jirátko, Jirková, Štíbr, Nejdl, Švácha, Jirásková, Kubínek, Kvasnička. Proti Laňka. Zdrželi se Filip, Chládek, Kronych, Ludačka, Pavlík, Sinkule a Trešl. Prodej byl schválen.
Sláva Vaic