Revitalizace údolí Lišanského potoka se městu prodraží

Kvůli olovu v bahně
se sejde zastupitelstvo

RAKOVNÍK. Starosta města Rakovníka svolal na tento čtvrtek mimořádnou schůzi zastupitelstva. Důvodem jsou vícepráce při revitalizaci údolí Lišanského potoka. Rozbor bahna, které je na místě odebíráno, odhalil dvanáctinásobně vyšší obsah olova, než připouští norma. Materiál proto nemůže být uložen na skládce Lužná, jak se původně předpokládalo, nýbrž na skládce s odpovídajícím režimem. Tím se cena díla prodraží o zhruba dva milióny korun, což ovšem musí nejprve schválit zastupitelstvo.

"Zvažovali jsme, zda oněch 1200 tun materiálu vozit na skládku Vrbička, kde je město společníkem, nebo na Ekologii do Rynholce. Nakonec rozhodla přepravní vzdálenost, která je u Ekologie poloviční," vysvětluje starosta Zdeněk Nejdl.

Věc dále komplikuje i fakt, že revitalizace údolí Lišanského potoka je akcí, která měla být pokryta ze 70 % státní dotací. Původní rozpočet činil 5,2 miliónu, z čehož měl stát uhradit 3,6 miliónu korun. "První problém se objevil, když nám stát odmítl proplatit DPH, která činila 841 tisíc. Tím se pro nás zakázka poprvé prodražila. a nyní, když započítáme další navýšení ceny kvůli olovu, dostaneme se na celkovou cenu 7 miliónů korun, z nichž nakonec státní dotace pokryje pouze polovinu," vysvětluje starosta Zdeněk Nejdl.

Důvodem, proč věc nepočká do řádného jednání zastupitelstva, jsou klimatické podmínky. "Bahno se nejlépe těží za mrazů. Jakmile přijde obleva, technika se boří. Firma tam utopila už dva bagry," popisuje Luděk Štíbr.

Týdeník Raport se zajímal také o to, zda vysoký obsah olova v Lišanském potoce, který je náhonem Tyršova koupaliště, nemůže ohrozit kvalitu vody v nádrži. "Jedná se o vyšší obsah olova v sušině, takže to není nic, co by se dále vyplavovalo," vysvětluje místostarosta Luděk Štíbr. Kde se olovo v půdě vzalo, není úplně jasné. Ale zřejmě jde o pozůstatek výroby obkladaček z Rakovnických keramických závodů.

Pavel Sklenička

« Zpět