Nejhůře z celé ČR dopadli pěstitelé na Rakovnicku

Kroupy nevratně poškodily chmel

RAKOVNICKO. Vichřice s kroupami, která se přehnala 20. května, poničila v republice přes tisíc hektarů chmelnic. Nejhůře dopadli pěstitelé na Rakovnicku. Živel řádil hlavně podél karlovarky a u Nesuchyně se stočil směrem k Mutějovicím. Nejvíce škod tedy na úrodě napáchal v Mutějovicích, Nesuchyni, Milostíně, Svojetíně, Kněževsi, Kolešovicích, Chrášťanech, Hořesedlích či Pochvalově.

Tak brzy v sezóně chmelaři kroupovou smršť nepamatují. "Vždycky přišly kroupy mnohem později v červenci nebo srpnu, to už bylo skoro pravidlo. Teď je to horší, protože padesát procent už bylo zavedeno a vytrháno na čisto. Na žádný velký výnos to letos nevidím, pokusíme se zachránit alespoň rostliny. Ty jsou po kroupách a vichřici nemocné, ve stresu, navíc mají otlučené listy, takže špatně dýchají," říká Jiří Kukla, majitel mutějovické zemědělské společnosti Emil Franěk, s. r. o., pro níž je chmel nejvýznamnější komoditou.

Po nesuchyňských byly jeho chmelnice postiženy nejhůře. Z celkových čtyřiadvaceti hektarů zůstalo relativně v pořádku pouhých šest. Ostatních 18 hektarů bylo zničeno na sto procent.Velká část porostů v celé žatecké chmelařské oblasti byla zasažena velmi silně a kroupy se silným větrem ze sto procent urazily vegetační vrcholy rostlin, tzv. hlavy.

"Poškodily také listovou plochu a révy na více než 300 ha. Na dalších plochách je poškození hlav, rév a listové plochy od 20 do 90 %. Při tomto typu poškození, kdy je ulomený vegetační vrchol rostliny, nepokračuje rostlina dál sama v růstu. Pokud rostliny pokračují ve vegetaci, je následně možné zavést jednu z nově vyrašených odnoží, to je ovšem spojeno s velkými náklady na záchranné práce. Další osud těchto porostů bude možno lépe odhadnout asi za jeden až dva týdny," přibližuje Zdeněk Rosa ml. ze Svazu pěstitelů chmele ČR.

Záchranné práce jsou nejen nákladné, ale vzhledem ke končícímu školnímu roku i problematicky proveditelné. O zavádění se většinou starají studenti v rámci školních brigád a sehnat narychlo tolik lidí na nové zavádění je nesnadné.

"V pátek jsem tu měl poslední školní brigádu a i na tu už byl problém sehnat dost dětí, protože začíná období školních výletů," říká Jiří Kukla a dodává: "Na chmelnice je smutný pohled, na zázraky už nevěřím. Počasí nám teď vůbec nepřeje. Je hrozná zima, rostlinám chybí listy, takže žijí, jak když nežijí. Nic neroste." Vyčíslení škod mají nyní v rukách pojišťovny.

Markéta Polívková

« Zpět