Křižáci ubili husitské okupanty

RAKOVNÍK. Letošní, již deváté zahájení turistické sezóny na Vysoké bráně ozvláštnilo Muzeum TGM ve spolupráci s SHŠ Týřov sobotní velkolepou rekonstrukcí středověké bitvy. v ní členové mnoha historických skupin a spolků sehráli dobývání husity obsazeného Rakovníka. Nehledě na nepřízeň počasí, davy lidí se přišly pobavit i nedělním programem.

Otevírání Vysoké brány turistům se již napevno zapsalo do pravidelných kulturních podniků finančně podporovaných rakovnickou radnicí. Letošní, již deváté pokračování této atraktivní historické show, jíž ve spolupráci s čerstvě desetiletou Společností pro hrad Týřov pořádá Muzeum TGM v Rakovníku, obohatila rekonstrukce skutečné dobové události, dobývání husity obsazeného města křižáckými vojsky.

Ta nepřímo navázala na dobývání Rakovníka, jež muzeum zařadilo do programu zahájení turistické sezóny na bráně již dvakrát. Kvůli renovaci příjezdové komunikace u Vysoké brány bylo však nutné scénu přemístit k Pražské bráně. Zde, okolo zatarasené silnice, visely v sobotu odpoledne, nehledě na mrholení, hrozny zvědavců. Ředitel muzea František Povolný jejich počet odhadl na tři a půl tisíce.

Na rekonstrukci se podílelo devět desítek členů historických spolků a sdružení z celé republiky. Ti, co představovali husity, nejprve opanovali imitaci městských hradeb, jež byla postavena mezi bránou a farou, u výjezdu z náměstí. z ní se vysmívali křižáckým vojskům, vyčkávajícím na Pražské. Když selhala vyjednávání, křižáci mimořádně hlučně vypálili z děla, rozstřelili napadrť vrata brány a vrhli se na zteč.

Atmosféra byla strhující; o brnění řinčely repliky mečů, řemdihů a kopí, nepříliš nebezpečné šípy s otupenými hroty silný vítr zanášel nad hlavy davů, na dlažbě se za zvuku patetické hudby vršily mrtvoly rytířů i prostých bojovníků. Druhá polovina bitvy byla situována na Husovo náměstí, před chrám sv. Bartoloměje. Tady v přímém střetu husitská vojska přesile definitivně podlehla.

V neděli se akce, po průvodu šermířských skupin městem, přesunula k Vysoké bráně. Na tradičním místě, ve Vysoké ulici, se usídlily tři desítky stánků s originálním stylovým jarmarečním zbožím i obyčejnými cetkami. Největší nával však v chladném dopoledni (ráno bylo pouhých 5°C) pociťovali prodavači horké medoviny a punče. Lidé však zůstali "Bráně" věrní a dorazili v hojném počtu.

Když se odpoledne udělalo relativně hezky, přišlo jich dokonce více než v minulých letech. Kochali se pohledem z ochozů brány (zde ostrostřelci nově zřídili laserovou střelnici), ale hlavně produkcí historických souborů. Prim hráli zejména pražští tanečníci z Ballaty, brněnští šermíři Štvanci a hořovický Gladius, či královehradečtí kejklíři Armentum. Neztratili se však ani rakovničtí Páni ztraceného ráje.

"Zcela upřímně říkám, že kvůli šílenému martýriu, které jsem musel podniknout s úřady kvůli umožnění akce, jsem se zařekl, že tohle byla bitva poslední. Když jsem ale viděl tu spoustu spokojených diváků a nadšené členy spolků, začal jsem uvažovat, že bych bitvu do zahajování sezóny na bráně začlenil natrvalo," prohlásil bezprostředně po skončení akce její hlavní organizátor František Povolný.

Marek Bradáč

« Zpět