Krakovecká pouť se vydařila
KRAKOVEC. 589 let uběhlo od smrti Mistra Jana Husa na kostnické hranici. Že je odkaz jeho učení živý dodnes, potvrdila hojně navštívená nedělní Krakovecká pouť.
Ani upálení, ani následné roztlučení kostí a srdce katovým kyjem a vhození popela do řeky nedokázalo vypudit z myslí Čechů i ostatních liberálních příslušníků jiných evropských národů reformní učení Mistra Jana Husa. Od jeho hrdinského skonu letos uplynulo 589 let a přesto je jeho učení o boží pravdě dodnes aktuální.
V našem regionu se to - alespoň symbolicky - nejvíce projevuje na Krakovci. Na zdejším hradě nalezl český reformátor své poslední útočiště před odjezdem k ostudnému kostnickému soudu. Na jeho počest zdejší občané celá desetiletí pořádají Krakovecké poutě, při nichž zapálí symbolickou hranici a připomenou si základní kameny Husovy filosofie.
Zvláště velkolepá byla pouť v roce 1945, na kterou dodnes pamětníci vzpomínají s dojetím. Od obnovení této tradice, násilně potlačené komunisty v normalizačních letech (podtržené neomluvitelným pronásledováním faráře Karla Šaška), uplynulo čtrnáct let. i minulou neděli proběhl program pouti beze změn. Odpoledne se nejprve na nádvoří hradu konalo vystoupení Křivoklátských hudců.
V úvodu podvečerních oslav na paloučku pod hradem oslovil shromážděný lid představitel Církve československé husitské. Farář Oldřich Horek, za nímž vlál obecní prapor s bílým kalichem na modrém poli, započal svou řeč čtením Písma svatého, pravdy, za kterou Mistr Jan položil svůj život. Zdůraznil, že Hus nejvíce ctil první přikázání. "Pravda a láska jsou tvůrcem všeho," uvedl doslova.
Boží slovo farářovo následoval symbolický čin. Za zpěvu písně Hranice vzplála pěticí dívek v čele s Kristýnou Benešovou, Veronikou Jelínkovou a Petrou Hubáčkovou, které tak převzaly štafetu po čisteckém pěveckém sboru Václav, byla rozžehnuta obří pagoda. Čistá však své zastoupení při pouti přeci jen měla.
Závěr nesmírně příjemného posezení totiž velmi dobrým výkonem obstaral DS Tyl z Čisté svým nejnovějším divadelním představením o hloupém Kubovi. Zdařile tak navázal na své výkony s představením Hrátky s čertem, které sehrál při minulé Krakovecké pouti. Tečku za letošní poutí učinila na hradě pondělní bohoslužba CČsH a koncert Sváti Karáska, o němž si blíže přečtete v příštím čísle.
A jelikož se blahosklonně zachovalo i počasí, které svlažilo šíje shromážděných jen něžnými kapičkami v závěru divadelního představení, bude se na letošní uctění Husovy památky vzpomínat jen v dobrém.
Marek Bradáč