Kluby se nemusí slučovat
RAKOVNÍK. Zastupitelstvo rozhodovalo o dalším osudu městské kopané. Kluby Tatran Rakovník a SK se měly dle usnesení zastupitelstva z roku 2004 spojit. Dvouletá lhůta vypršela, avšak podmínka stanovená zastupitelstvem při koupi areálu Tatranu od společnosti Lasselsberger naplněna nebyla. Jak se noví zastupitelé k situaci postaví, zajímalo kupodivu jen velmi malou skupinku občanů, kteří se minulé pondělí dostavili do sálu KC.
Před třemi lety visela budoucnost Tatranu na vlásku. Lasselsberger ukončil finanční podporu klubu a nakonec nabídl k prodeji i sportovní areál. Situaci zachránilo město Rakovník. Nákup areálu, který neměl v zastupitelstvu úplně jasnou podporu, nakonec podmínilo sloučením Tatranu s SK, a to v termínu do dvou let. Při nenaplnění podmínky hrozilo přehodnocení finanční podpory obou klubů. Noví zastupitelé se však rozhodli usnesení svých předchůdců zrušit, navíc na návrh Jana Šváchy schválili zprůhlednění dosavadního dotačního systému a doporučili radě uzavřít samostatné provozovatelské smlouvy pro SK a Tatran.
Jako první se proti slučování klubů postavil Miloslav Kubínek. Stávající stav podle něj vyhovuje. Také podle Marcela Chládka by sloučení klubů nepřineslo nic pozitivního po sportovní ani ekonomické stránce. Miloslav Blecha uvedl, že podle sportovní komise by se práce s mládeží měla zlepšit, proto by mohlo být přínosné jednat alespoň o sloučení mládežnických celků. Podle Radima Suchánka má však i takový návrh svá úskalí. "Mohli bychom přijít o lidi, kteří s mládeží v obou klubech pracují," podotkl.
Místostarosta Luděk Štíbr připomněl, za jakých okolností minulé zastupitelstvo nákup areálu schvalovalo. "Nechybělo mnoho a Tatran zanikl. Práce s mládeží údajně není dobrá, takže vznik společné komise pro mládež by mohl pomoci," loboval Štíbr pro spolupráci v kategorii juniorů. Václav Laňka se zajímal, kolik peněz ze 160 tisícové měsíční podpory směřuje na mládež. Starosta Zdeněk Nejdl vysvětlil, že tyto peníze jsou určeny na provoz hřišť, které využívají fotbalisté SK, Tatranu, Olympie a navíc i pozemní hokejisté, a to bez rozdílu věku.
Jan Švácha navrhl kromě zrušení podmínky o sloučení klubů i nové provozovatelské smlouvy. Jednu na areál SK, druhou na Tatran. Návrh se zalíbil i opozici. "Stávající cezení peněz přes SK je nesmysl," dodal Chládek. Kritiku výboru SK Rakovník připojil Václav Růžička. "Byl jsem pro zakoupení areálu a proti slučování. Tatran totiž funguje po funkcionářské stránce daleko lépe než SK," zhodnotil Růžička. S otázkou, kolik rakovnických dětí vlastně sportuje na Tatranu, vstoupil do diskuse Michal Volf. Odpověď přineslo až diskusní vystoupení z řad veřejnosti. Jindřich Holík sdělil, že požadovaná spolupráce mezi kluby už funguje jak v kategorii žáků tak u dospělých, kde běžně dochází k výměnám hráčů. "Tatran má 8 mužstev, z toho 6 mládežnických a dvě dospělé. Celkem tu sportuje kolem 80 dětí. Z toho lze odvodit, kolik peněz jde na podporu mládeže," dodal.
Pro zrušení "slučovací podmínky" minulého zastupitelstva nakonec hlasovalo 14 zastupitelů. Proti byl jen Václav Laňka. Jirátko, Volf, Štíbr, Kronych a Trešl se zdrželi hlasování.
Pavel Sklenička