Novostrašecký starosta navrhl
ředitele Bohumila Chocholu na čestného občana města
Gymnázium oslavilo 50 let
NOVÉ STRAŠECÍ. Velkou slávu prožilo o víkendu Nové Strašecí. Během dvoudenních slavností uctilo padesátileté výročí trvání zdejšího gymnázia.
Monstrózní oslavy začaly v sobotu ráno prezentací účastníků, prohlídkou budovy gymnázia a vernisáží výstavy Cesta do hlubin študákovy duše v Městském muzeu. u pošty pod školou se pak do průvodu seřadili bývalí i současní studenti. Průvod, "roztříděný" transparenty s jednotlivými ročníky (nejstarší z roku 1956), se po půl druhé vydal pomalým tempem ku sportovišti Na Kocourku. Zde na něho čekal bohatý kulturní program.
V jeho úvodu promluvil bezmála legendární ředitel Gymnázia Jana Ámose Komenského a hlavní organizátor oslav Bohumil Chochola. Coby neoficiální speaker zval na pódium jednu osobnost za druhou. "Na průmyslovce jsme si s klukama říkali, jaká je škoda, že sem z Kladna posíláme tak hezké holky. Když vás tady všechny dneska vidím, musím přiznat, že vývoz tak dobrého zboží byl jedině správný. Dnes strašecké gymnázium patří k nejlepším v kraji," nechal se slyšet první host, Petr Bendl, hejtman Středočeského kraje, jenž školu v současnosti zřizuje.
Na jeho slova navázal i novostrašecký starosta Jakub Kleindienst. "Gymnázium dodává Novému Strašecí punc města vyššího typu. Počet lidí, který se tu dnes sešel, ve mně evokuje pocit jakéhosi gymnaziálního fanklubu," zažertoval starosta, jenž v závěru svého projevu oznámil navržení Bohumila Chocholy na čestného občana města. Sám pan ředitel posléze dojatě vzpomenul na všechny bývalé studenty, kteří se již nemohli této slavnosti osobně účastnit, a následně pozval některé úspěšné absolventy novostrašeckého gymnázia coby zástupce všech lidských oborů.
Hned ten první, dlouholetý zdejší profesor Vladimír Novotný, pregnantně vystihl dlouhou cestu, kterou tento "ústav" za svou dosavadní existenci urazil. "Když jsem sem přišel, na hliněném náměstí kdosi táhl krávu. Když jsem pak otevřel dveře školy, ovanul mě strašný smrad; zrovna tu vyváželi suché záchody. Nu a dnes jsem se mohl pokochat třeba supermoderní počítačovou učebnou," prohlásil. Mimo pana profesora se na pódiu ještě vystřídal fotograf Karel Kestner, maturant vůbec prvního ročníku GJAK, vědec Vladimír Bičík, senátor Miloslav Pelc, profesor ČVUT Jiří Neustupa, primář gynekologie kladenské nemocnice Zdeněk Holub nebo herečka Nataša Gáčová, která mimochodem před 10 lety uváděla oslavy 40 let GJAK.
Po oficiální části dostalo prostor umění. Na čestném prvním místě po pódiu protančil folklórní soubor Čtyřlístek, jenž při gymnáziu působí neuvěřitelných 48 let. Další program na městském sportovišti zajistily hudební skupiny Hradní duo, Vanuatu Tuvali, Demnato nebo Inquizitor. v sále NKC se zatím odehrálo představení Tristan a Izolda v nastudování Dramatického klubu při GJAK. Večer, od 20 hodin, pak první den oslav, do nichž se částečně zapojila i pecínovská hospoda Na Růžku či Diskotéka Patro, zakončila abiturientská taneční zábava s Orchestrem Františka Šitty. Nedělní část oslav pak těžila zejména z posezení u cimbálu před budovou školy.
Marek Bradáč