Cessna si spletla signalizaci a hlásila "únos"
Grippeny nad Rakovníkem
RAKOVNÍK. V pátek 6. července si občané Rakovníka museli připadat jako ve válce. Během dopoledne došlo v bezprostřední blízkosti města a také přímo nad jeho ulicemi k ostrému zásahu dvou bojových stíhaček JAS-39 Grippen, které jsou ve výzbroji České armády. Podle zdrojů z velení vojenského letectva startovaly stíhačky ze základny v Čáslavi na pomoc malému letadlu Cessna 172, které vysílalo do éteru nouzový signál "únos".
"Před jedenáctou hodinou byl zachycen signál "únos" a aktivovány dva Grippeny, které držely pohotovost. V 11:10 našli vojenští piloti malou Cessnu 172, na jejíž palubě byli muž a žena, a navázali s posádkou vizuální kontakt. Pilot malého letadla však nekomunikoval, a tak proběhla identifikace letounu a jeho majitele prostřednictvím Řízení letového provozu," uvedla mluvčí generálního štábu České armády Jana Růžičková. Podle jejích slov měl majitel Cessny nahlášený let z Mnichova Hradiště do Rakovníka a zřejmě chybně nastavil přepínač signálů. "Stíhačky doprovodily Cessnu až nad rakovnické letiště, kde v půl dvanácté bez problémů přistála. Grippeny se pak vrátily zpět do Čáslavi," dodala Jana Růžičková.
"Bojová" akce supermoderních stíhaček, které vláda ČR zakoupila před rokem od Švédů, samozřejmě neunikla pozornosti rakovnických občanů. "Najednou hukot a ve sto metrech se blížil Grippen a za ním další. Mezi tím přistála Cessnička, jako by se nechumelilo... no, byl to fakt hukot, vyběhli jsme z klubovny a uviděli jeden Grippen kousek nad stromy. Ani nám nedošlo, že vyprovází Cessnu, která přistávala," svěřili se dva očití svědkové z letiště.
Podle Milana Kivaly z rakovnického aeroklubu, který byl na letiště kvůli případu přivolán, šlo zřejmě o náhodné pochybení při obsluze radarového odpovídače. "Určitě to nebyl úmysl. Sepsali jsme zápis a pilot odešel vyřídit si do Rakovníka své věci. Odpoledne pak odletěl zpět do Mnichova Hradiště," doplnil Milan Kivala.
Tomáš Bednařík, Pavel Sklenička