Fatální chyba, nebo horko?
RAKOVNÍK. Fatální chybou nazvala vedoucí odboru životního prostředí Alena Škoudlínová nasazení ryb do soustavy nových rybníků, které měly sloužit i jako předčišťovací nádrže pro Tyršovo koupaliště. V současné době se tímto problémem zabývá správa CHKO, která si vyžádala stanovisko na Přírodovědecké fakultě UK.
Podle vyjádření, které vyhotovil RNDr. Miroslav Švátora, nebyly dodrženy podmínky AOPK ČR (agentura ochrany přírody a krajiny), které stanovují dobu stabilizace rybníků na dva roky. Po nasazení kaprovitých ryb došlo k likvidaci zooplanktonu a tím narušení biologické rovnováhy a v konečném důsledku k přemnožení řas. Což může vést i k masivnímu úhynu ryb.
V současné době nikdo neví, jak to s živočichy v rybnících přesně vypadá. K momentálnímu stavu se vyslovili i rybáři, kteří jsou z přemnožení řas obviňováni. "Rybníky jsou již napuštěné dva roky. V dodatku ke smlouvě, kterou jsme podepsali, bylo stanoveno, že ryby nemáme vysazovat během prvního roku, což jsme dodrželi," uvádí Jaromír Matoušek.
"V rybnících není ochrana proti samovolnému zarybnění, jaké ryby se tam dostanou po potoce nebo jiným způsobem, my ovlivnit nemůžeme," dodávají Jiří Šimek a Josef Lev. "Vznik řas si vysvětlujeme spíše extrémním horkem, teplou zimou a nízkými srážkami. V co nejbližší době očekáváme schůzku všech zúčastněných stran, kde padne návrh řešení."
Podle doktora Švátory by mělo pomoci vypuštění obou nádrží a po kontrole, zda neobsahují larvy obojživelníků, a po vylovení ryb, jejich opětovné napuštění. Další vysazení ryb by bylo možné až po zhodnocení stavu někdy během příštího roku.
"Ještě čekáme na vyjádření AOPK ČR a podle něho zvolíme nejvhodnější postup. Vše musíme skloubit i s revitalizační funkcí nádrží," dodává Anna Hoffmannová z CHKO.
Lenka Pelcová