Ročník 32
Číslo 15
14. 04. 2022

Foto NOVÉ STRAŠECÍ. V novostrašecké základní škole vsadili na individuální začlenění ukrajinských žáků do tříd. V sedmé třídě sedí v první lavici Diana ze Záporoží.

 • Ruský krámek převzala Ukrajinka

  RAKOVNÍK. Obchůdek ve Vysoké ulici ještě nedávno lákal zákazníky vývěsním štítem na Delikatesy z Ruska. Teď nese název Speciality ze zahraničí a na dveřích je nalepená ukrajinská vlajka. Vzali jsme tu za kliku, abychom zjistili, zda se nejedná o nějaký krycí manévr. Přivítala nás Oksana Kopka, milá Ukrajinka, která obchod převzala od původních ruských provozovatelů a sortiment rozšířila o pochoutky z celé východní Evropy. Název prý změnila okamžitě, tedy ještě před válkou.

 • Bojujeme, učíme se za pochodu

  NOVÉ STRAŠECÍ. „Jako sporťák to vnímám trošku jinak. Vím, že ta děcka to mají strašně těžké. Mnohá přicestovala bůhví odkud – až z oblastí kolem Charkova, a když mi to vyprávěly, skoro mi tekly slzy. Přesto jsem přesvědčený, že nejlepší pro ně je, když je – lidově řečeno – hodíme do vody.“

 • Zůstat nechtějí, chtějí domů

  N. STRAŠECÍ/LÁNY. Pro lesníka Milana Macháčka to byl šok. V lese pracuje 18 let, ale takovouhle partu ještě neměl. „První dva dny to trošku skřípalo, ale třetí už to bylo perfektní, co se týká kvality práce a hlavně výkonu,“ pochvaluje si jednatel společnosti novostrašecké společnosti Lesalov, provozující pěstební činnost v lánských lesích.

 • Policisté se neprali

  RAKOVNÍK (ps). Minulý týden jsme psali o rvačce, ke které došlo mezi dvěma muži v baru v Palackého ulici v noci ze soboty na neděli 27. března. Spor skončil ve tři hodiny ráno rvačkou na nože.

 • Na zdivo se čeká i několik měsíců

  RAKOVNICKO. Cena stavebního materiálu stoupá od loňského léta. Všichni si mysleli, že se situace po novém roce uklidní. Opak je ale pravdou. Prodejci se obávají dalšího zdražení. Navíc se na některý stavební materiál čeká i několik měsíců.

 • Muzeum má tři nové expozice

  JESENICE. Některé věci potřebují čas. Vyrovnání se s minulostí často potřebuje několik desítek let. A ve výsledku i odvahu vynést na světlo to, co bylo dlouhé roky tabu. Jesenické muzeum svojí novou expozicí ukázalo, že mu odvaha nechybí. Poprvé od konce druhé světové války se v něm můžete dočíst nejen o tom, že je už od poloviny 17. století historie města spjata s německým obyvatelstvem, ale především o tom, že to byli právě němečtí obyvatelé, kdo z Jesenice udělal slibně se rozvíjející město, jež mělo našlápnuto k tomu stát se vyhledávanými klimatickými lázněmi. Tedy místem, které už dnes bohužel připomíná jen vzdáleně.

 • Kréta plná pamětihodností a odpadu

  NOVÉ STRAŠECÍ. Pětice studentů novostrašeckého Gymnázia Jana Amose Komenského se opět po několika měsících vypravila v rámci projektu Erasmus + na výměnný pobyt. Tentokrát na slunnou Krétu. Společně se studenty z Litvy, Estonska, Portugalska a Řecka zde řešili problematiku životního prostředí. Zážitky z pobytu popsal pro Raport Jakub Ryba z Řevničova, student 4. B.

 • Anička Monhartová – od The Smallpeople k Rebelům

  Zpívá se třemi kapelami, v muzikálech a výborně vaříStr. 4

  V klavírní škole Bedřicha Smetany

  Vzpomínky Boleslava Trojana

   

  Str. 7

  Na zdivo se čeká i několik měsíců

  Nerostou jen ceny materiálu, ale i čekací doba

  Str. 2

« Zpět