Nestoupla jen cena materiálu, ale i čekací doba

Na zdivo se čeká i několik měsíců

RAKOVNICKO. Cena stavebního materiálu stoupá od loňského léta. Všichni si mysleli, že se situace po novém roce uklidní. Opak je ale pravdou. Prodejci se obávají dalšího zdražení. Navíc se na některý stavební materiál čeká i několik měsíců.

Pokud plánujete stavět dům, garáž, či jinou stavbu, neměli byste otálet s nákupem materiálu. Nejenže ho nyní koupíte nejspíše levněji než za pár měsíců, problém je i s dostupností. Na některé zdící prvky se čeká i několik týdnů. Ve stavebninách je běžně k dodání příčkové zdivo, ale materiál potřebný na stavbu obvodových zdí dlouhodobě chybí.

„Minulý týden na Rakovnicku nebylo k dostání žádné zdivo nad 30 centimetrů a doba dodání je dlouhá. Čeká se také na překlady nad otvory,“ potvrdil Raportu jeden řemeslník z okresu.

Dodání za několik měsíců

Podobná situace je například i s některými druhy střešních tašek, ve skluzu kvůli nedostatku dřeva jsou i prodejci dřevěných zárubních. „U zdicích materiálů je aktuální doba čekání zhruba tři až čtyři měsíce. U izolace zhruba měsíc. Výpadky řešíme i dovozem ze zahraničí, ale to už také pociťuje převis poptávky nad možnou výrobou. Je to hrozně vyčerpávající. Zákazníkům se snažíme vyhovět, ale mnohdy to nejde nebo si musí delší dobu počkat,“ přiblížila situaci na trhu Jitka Krabcová ze Stavebnin U Krabců v Lužné.

Rostoucí ceny

Stále stoupá nejen dodací doba, ale i cena stavebního materiálu. Poprvé tomu bylo loni, od té doby se ceny neustále navyšují.

„Od 1. ledna se zvýšila cena betonových výrobků, vápna, cementu. Zkrátka všeho v návaznosti na cenu emisních povolenek. Pak se začátkem války na Ukrajině prudce stoupla cena železa a výrobků z něj, protože dovoz surového železa byl zajištěn právě z Ukrajiny,“ vysvětlila.

A rozhodně to není poslední zdražení, které výrobci očekávají. V návaznosti na energetickou krizi už někteří výrobci avizovali zdražení o 30 %. Stoupá také cena výrobků ze dřeva, a to kvůli převisu poptávky nad nabídkou.

Renáta Fryčová

« Zpět