Ročník 29
Číslo 21
28. 05. 2019

Foto NOVÉ STRAŠECÍ. Zatroubit si na volský roh, zasoutěžit si v galském souboji nebo hodu břemenem. To je jen stručný výčet atrakcí, které v pátek čekaly malé i velké návštěvníky akce Den s Kelty 2019. Na počest nálezu opukové hlavy Kelta u Mšeckých Žehrovic (1943) se v Novém Strašecí konala již po dvanácté. Hlavní atrakcí byla pec, ve které naši předkové tavili železo před více jak dvěma tisíci lety.

 • Městský stadion je pro ostudu­

  RAKOVNÍK. Měl to být svátek okresní kopané. Alespoň pořadatelé z okresního fotbalového svazu k tomu přistoupili se vší vážností. K předání pohárů pozvali dokonce vrcholné představitele FAČR. Snažili se i oba finalisté. Fotbalisté Baníku Lubná a Sparty Lužná předvedli velmi slušné výkony a zaplněné ochozy viděly celou řadu pěkných akcí i čtyři parádní góly. Trochu smutnější pohled se naskytl hráčům obou týmů. Přestože přijeli z vesnic a z okresního přeboru jsou zvyklí na leccos, byli velmi zaskočeni nízkou úrovní šaten a sociálního zařízení na městském stadionu. „Byli jsme potěšeni, že se hrál zápas na hlavním hřišti, a ne na tréninkové ploše, jak bylo původně avizováno. Trávník je skutečně nádherný. O to více nás zklamal stav kabin,“ řekl nám jeden z účastníků finále.

 • Recept na čistou vodu v Tyršáku­

  RAKOVNÍK. Za necelý měsíc začne sezóna na Tyršově koupališti. S ní se můžeme těšit na nové občerstvovací zařízení s terasou a břehy s dřevěnými moly. Představa, že v kontrastu s pětadvacetimilionovou investicí (bez DPH) budeme hledět na vodu zkalenou řasou, se stala noční můrou nejen pro správce koupaliště. Kroky, jak zabránit opakování situace z loňského srpna, kdy hygienik označil koupání za nevhodné, hledá i majitel areálu – město Rakovník.

 • Kraj a město Opraví několik silnic­­­

  RAKOVNICKO. Na letošek plánuje město Rakovník i Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje jako každoročně opravy některých komunikací. Na podnět našich čtenářů jsme zjišťovali, jaké by to měly být.

 • Sametová revoluce ve fotografii­

  RAKOVNÍK. Na podzim tohoto roku se v Galerii Samson Cafeé a roubence Lechnýřovně chystá výstava připomínající události listopadu roku 1989. Výstavu pořádá Jan Mudra ve spolupráci s městskou knihovnou, muzeem T. G. M. a okresním archivem Rakovník. Pokud máte doma založené fotografie z tohoto období, jsou tyto řádky určené právě vám.

 • Zadní vjezd do Rakony­

  RAKOVNÍK. Pohyb kamionů v Ottově ulici způsobuje v posledních letech značné dopravní komplikace. Těžká technika přijíždí k Rakoně často z obou směrů a hlavně kvůli železničnímu přejezdu se závorami tu vytváří nepřehledné a často i nebezpečné situace. A to hlavně v dopravních špičkách.

 • Zapomněli na ulici Na Hrázi­

  NOVÉ STRAŠECÍ. Při tak velké investici, jakou je kanalizace města, se snadno něco opomene. Naštěstí občané ulice Na Hrázi si sami všimli, že stavební práce se jejich komunikaci vyhýbají a přihlásili se o své.

 • Městu by mohl ulehčit plánovaný obchvat

  JESENICE. Jak dostat hluk od nákladní a osobní dopravy mimo město? Řešením je obchvat. Jesenice ho má dokonce zakreslený v platném územním plánu, ale stavba je v nedohlednu. Pokud by Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v brzké době neučinilo žádné další kroky, vedení města je připraveno oslovit občany s peticí na urychlení jeho stavby.

 • Bude mít Lužná obecní hospodu?

  LUŽNÁ. Lužeňáky už nějakou dobu trápí, že v obci chybí místo, kde by se mohli setkávat. Hospody, kterých bylo ještě před několika lety v Lužné několik, zejí prázdnotou. Bývalí majitelé jsou už v důchodu a nikdo nový, kdo by měl chuť a především sílu vést pohostinství, se zatím nenašel. Smutnou situaci by mohla ale brzy vyřešit přímo obec.

 • Lentilky obhájily pět mistrovských titulů

  RAKOVNÍK. Je to vážně velká síla, když si kopa dětí zavýskne radostí. Obzvláště když jsou to děti ve výskání školené. Třeba jako Lentilky. Jestli jste je někdy viděli tančit, možná jste si všimli, že každý zhruba osmý takt končí sborovým pištěním. Ve čtvrtek 9. května jsme si těchto vysokých tónů užili požehnaně. Sešli jsme se s Lentilkami opět po roce v sále Domu dětí a mládeže. Na jevišti stály stejně jako vloni pečlivě vyrovnané poháry z mistrovství České republiky v country tancích. Podával se dort, dětské šampáňo a bonbóny. Když jsme všechny ty trofeje s Jiřím Pšenčným zkoušeli spočítat, vyšlo najevo, že jich je nespočet.

 • Foto

  Program festivalu Jedenáct večerů s Bakalářem ve formátu pdf (600 kB) zde.


 • Ničí lavičky­

  RAKOVNÍK (ps). Prostřednictvím aplikace Moje Obec upozornili občané na poničené lavičky u areálu SK Rakovník. Nejprve se jednalo o poničená prkna, poté o kompletní vyvrácení ze země. Oba případy byly vyřešeny a lavičky opraveny, nicméně vandalové lavičky opět vyvrátili. Z těchto důvodů bude v této lokalitě prováděn zvýšený dohled Městské policie. Oprava jedné lavičky vyjde přibližně na 1 500 Kč.

  Sebeobrana pro ženy­

  RAKOVNÍK (ps). Značné oblibě se těší kurzy sebeobrany pořádané Městskou policií Rakovník ve spolupráci s Judo clubem Praha. Další seminář se uskuteční 28. 5. od 17 hodin v tělocvičně 2. ZŠ. Vstup je zdarma a pouze pro ženy. Vhodná je sportovní obuv na přezutí a pohodlný oděv. Na místě bude otevřena šatna, kde bude možnost se převléci. Celá akce se uskuteční pod záštitou starosty města.

 • I na dětskou onkologii lze pohlížet pozitivně

  „Lékař musí být empatický,“ říká studentka medicíny Tereza Šváchová

  Str. 4

  Lentilky obhájily pět mistrovských titulů

  Rakovnická výprava ovládla mistrovství ČR v country tancích

  Str. 8

  Oslavy 150 let Sokola Rakovník

  Historie a program oslav

  Str. 4 a 7

« Zpět