Ročník 28
Číslo 32
09. 08. 2018

Foto SENOMATY. Uplynulá neděle bude v senomatské kronice zapsána velkým písmem. Na zrekonstruovaném náměstí požehnal kardinál Dominik Duka novému zvonu. Vyroben byl díky sbírce občanů a vyzvánět bude v kostele sv. Vavřince. Slavnostní atmosféru oslav podtrhla salva ostrostřelců. Při státní hymně zazpívané sborem Václav z Čisté se mnozí zúčastnění neubránili slzám.

 • Usychá úroda i fotbalová hřiště

  RAKOVNICKO. Neprší a voda není. To je nyní nejčastější problém drobných pěstitelů. Mnoho z nich péči o svou úrodu vzdalo. „Už se na to nedá dívat. Dešťová voda nám došla a nemáme čím zalévat,“ svěřuje se zahradnice z kolonie u bývalých kasáren. Při pohledu na potoky je nedostatek vody evidentní i laikovi.

 • Policista zachránil tonoucí dítě

  RAKOVNÍK. Minulý týden jsme psali o tonoucím chlapci na Tyršově koupališti. Do vody spadl shodou okolností při sobotní Lávce, přestože sám se závodů neúčastnil. Uvedli jsme, že život dítěte zachránil neznámý muž. Jak jsme dodatečně zjistili, zachráncem byl Richard Štork z Rakovníka, policista z obvodního oddělení v Jesenici.

 • Lidé se zatím koupají. Může být hůř

  RAKOVNICKO. Vedro, že se psi perou o chládek. Tak se dá vystihnout počasí těchto dnů. Není divu, že veškeré vodní plochy jsou v obležení. Vyrazili jsme se podívat, jak to vzhledem k nulovým srážkám vypadá s kvalitou vody na okolních koupalištích a rybnících.

 • Máme tropické léto

  RAKOVNICKO. Proč máme letos tak horké počasí a jaký nás čeká výhled v nejbližších měsících, jsme se zeptali tiskového mluvčího Českého hydrometeorologického ústavu Petra Dvořáka.

 • První větší lesní požár

  SVOJETÍN. Ve Středočeském kraji platí od konce července zákaz rozdělávání ohňů. Blesk, který sjel při páteční bouřce do lesa u Svojetína, na něj pochopitelně nedbal. A tak zaměstnal devět hasičských jednotek.

 • pole U ŠÍPů hasilo 14 cisteren

  ŠÍPY (peg). Sklizeň obilí na poli u Šípů zkomplikovaly zemědělcům dva požáry. Při čtvrtečním přišli o úrodu za 30 tisíc korun (viz strana 2), při sobotním byla škoda dvojnásobná. Plameny navíc přeskočily i do remízu.

 • Tyršově lávce přálo počasí

  RAKOVNÍK. Od pořadatelů to byl dobrý tah. Přesunuli Tyršovu lávku z původního srpnového termínu do poloviny prázdnin, kdy jsou vedra přeci jen jistější, a záměr jim vyšel. Poslední červencovou sobotu bylo takové horko, že to návštěvníky na Tyršovo koupaliště přirozeně táhlo.

 • Chmele začnou už 13. srpna

  RAKOVNICKO. Radost z dobré úrody obilí a řepky zemědělcům dlouho nevydržela. Ti, kteří pěstují chmel, začínají propadat chmurám. Extrémní teploty porostům nesvědčí. Se suchem by si hluboko kořenící plodina ještě poradila, ale dlouhotrvající úmorné vedro způsobuje, že květy zasychají a hlávky nerostou.

 • 23. ročník Křivořezání v rozpáleném hradu

  Křivoklát. Ťukání dřevěných paliček do dláta, tlumený hovor, chřestění kamínků pod nohama uondaných výletníků přecházejících po horkém hradním nádvoří mezi jednotlivými stánky. Pod jejich plátěnými stříškami se dlabe a vyřezává. Téměř na všech pultících jsou k vidění už téměř hotové dřevěné figurky – tu pasoucí se ovečka, jinde pastýř hrající na píšťalu, tu rozpracovaný anděl, uhlíř s milířem či babka s kozou na provázku.

 • Foto

  Program festivalu Jedenáct večerů s Bakalářem ve formátu pdf (1,4 MB) zde.


 • Ženobraní u nás cvičilo nejvíce žen z celé republiky

  Starosta Sokola Josef Helebrant je na své svěřence pyšnýStr. 4

  I přes horko je Řevničov jako v mlze

  Kudy přesně povede nová dálnice?

  Str. 7

  Dvanáct panen na Týřově. Nebo ne?

  Roman Hartl přišel na kloub další záhadě

  Str. 9

 • Autobusem do Senátu

  PRAHA (ps). Již tradičně vypravuje senátorka Zdeňka Hamousová autobus na akci Kulturní léto v Senátu, která se letos koná 23. srpna. „Můžete se těšit na prohlídku prostor Valdštejnského paláce, malé občerstvení a vystoupení kapely Brass Band Rakovník, kterou uslyšíte od 17 hodin,” zve všechny zájemce Kristýna Diepoldová.

  Účast je pro obyvatele Rakovnicka zdarma, avšak s omezenou kapacitou. Zájemci si mohou zamluvit místo na tel. číslo 728 157 435.

« Zpět