Ročník 27
Číslo 49
07. 12. 2017

Foto CHRÁŠŤANY (lep). O tom, že s čerty nejsou vůbec žádné žerty, se opět mohli v sobotu v podvečer přesvědčit velcí i malí v Chrášťanech. Pro všechny příchozí tu byl nachystán jarmark spojený s návštěvou Mikuláše a pochopitelně i téměř opravdové nebe a peklo. Andělů i čertů se ve Staročeské stodole sešlo nepočítaně a stejně obrovský byl i dav, který nejprve sledoval, jak to chodí v nebi, a posléze mohl pozorovat i dění v pekle. Závěr zhruba hodinového programu patřil ohňostroji.

 • Město poroste. Počet obyvatel ne

  RAKOVNÍK. Dnes je poslední den, kdy mohli občané podat námitky k návrhu územního plánu (ÚP) Rakovníka. Nejdůležitější dokument o rozvoji města bude v řádu měsíců schválen. O jeho konečné verzi rozhodnou zastupitelé. Dalších dvacet let se výstavba a zásahy do krajiny budou regulovat podle něj. Jeho zpracovatelka říká, že oproti stávajícímu ÚP se toho příliš nemění.

 • Z pivních etiket zmizel Pička

  RAKOVNÍK. Tradiční pivovar v Rakovníku zveřejnil nové etikety pro lahvová piva. K nové kolekci se ihned rozvinula vzrušená polemika. Patriotům vadí, že z piváků, které jsou nyní mnohem jednodušší, zmizela tvář Jana Pičky Píseckého. Literární postava bakaláře z knihy Zikmunda Wintra, která dala rakovnickému pivu jménu, však odcházela postupně. Absentovala už na nejnovějších speciálech.

 • Agrofert to opravdu rozsvítil

  RAKOVNÍK. Ne právě příjemné překvapení čekalo na ty, kteří v neděli 3. prosince navštívili program, který předcházel rozsvícení vánočního stromu v Rakovníku. Kdo přicházel krátce po čtvrté hodině na náměstí, mohl být zmaten, když se mu namísto dětských hlásků vkrádala do uší hlučná hudba s upoutávkami na to, co přijde. Když přišel blíž, zjistil, že namísto jednoho pódia vyrostla na náměstí dvě, přičemž to netypické se honosilo mohutnou obrazovkou. Tím sice upoutávalo pozornost, nicméně početné publikum se i přes upoutávky na ježíškovu poštu soustředilo na program před radnicí. V jeho závěru už však osazenstvo druhé stage nevydrželo a spustilo svou produkci naplno, čímž zkazilo závěr slavnostního odpoledne.

 • Deset mega na sraz motorkářů

  KRAJ/PRAHA. Není to tak dlouho, co se na kraji ustavila nová vládní koalice a hned na prvním zasedání radní odsouhlasili desetimilionovou dotaci na podporu oslav 115. výročí značky Harley-Davidson. Kontroverzní usnesení ostře napadá opozice. Rozhodnout musí zastupitelé.

 • V ulici shořelo auto

  RAKOVNÍK (peg). Obyvatele domu v ulici Na Sekyře ve středu večer překvapilo plápolavé světlo za okny bytů. Na ulici hořel automobil. Plameny šlehaly z motorového prostoru. Osádka, které začala Škoda Octavia hořet během jízdy, už naštěstí byla venku.

 • Škola slavila tři dny

  NOVÉ STRAŠECÍ. Novostrašečtí školáci udělali zmatek v historii. Předběhli totiž čas. A to o 91 let. Kdyby běžecká dráha fungovala jako stroj času, ocitli by se ve čtvrtek 23. listopadu v roce 2108. Jak to? V rámci letošního 120. výročí budovy základní školy totiž chtěli naběhat přesně tolik kilometrů, kolik let slaví.

 • Bez chat by byla polovina starostí

  SÝKOŘICE. Na letecké fotomapě vypadá jako větší vesnice. V malebném ohybu řeky Berounky stojí dům vedle domu, na oplocených pozemcích se modrají bazény... Tahle vesnice v sousedství kamenolomu ale nemá jméno. Ani mít nemůže, protože není ani obcí, ani její místní částí, ani samotou. Jde o chatovou osadu. Skoro stejně velkou jako Sýkořice, na jejímž katastru leží. Danajský dar komunismu a důsledek rozmachu chataření, kvůli němuž mnohá místa na Křivoklátsku ztratila genius loci a obcím přibyly starosti.

 • „Záskokáři“ završili kopu jazzu

  RAKOVNÍK. Když někdy píšeme, že sál doslova praskal ve švech, zpravidla se jedná o mírnou nadsázku. O počtu lidí na předsálí Tylova divadla při jubilejním 60. jazzovém večeru se ale nic jiného říci nedá. Více stolů a židlí by se před obraz múz Václava Zoubka už prostě nevešlo. Hudebníci tak měli co dělat, aby se vůbec dokázali proplížit ze šatny do prostoru určenému ke hraní. Kdyby je po vystoupení posluchači nechtěli pustit z pódia, hrají tam ještě teď. A to se skutečně málem stalo. Koncert kvartetu, který si říká Joker‘s Band, následné vystoupení Brass Bandu i závěrečný jam session patřily k vrcholům celého mnohaletého cyklu. Pořadatelé tak završili onu „kopu“ jazzu, který za ta léta do Rakovníka přivezli, dalším pořádným nářezem.

 • Mánek se vrací

  RAKOVNÍK (ps). S úmrtím Václava Laňky došlo i k zániku jeho mandátu člena zastupitelstva. Prvním náhradníkem na kandidátce ODS je Miloslav Mánek, který se měl do práce v zastupitelském sboru zapojit v pondělí 4. prosince. „Kandidoval jsem před třemi roky na posledním místě kandidátky. Ale dostal jsem preferenční hlasy, takže jsem skončil jako první náhradník. Teď mě čeká necelý rok do konce volebního období, tak doufám, že to nějak vydržím,“ směje se bývalý starosta města. Připomínáme, že z vedení radnice odešel v roce 1998.

  Motocyklistka zemřela

  NEZABUDICE (peg). Devětapadesátiletá motocyklistka, která havarovala v pátek 24. listopadu na silnici od nezabudického mlýna na Roztoky, bohužel v nemocnici podlehla těžkým zraněním. Zemřela v pondělí 27. listopadu. Stala se tak osmou obětí dopravních nehod tohoto roku. Žena s největší pravděpodobností najela se skútrem na kamení, které na vozovku popadalo ze skalnatého svahu, a havarovala.

 • Jiří Duchoň a spol. natočili další pohádku

  Lotři v triku žili rok s Lotrandem a Zubejdou

  Str. 4 a 8

  Čtvrt roku se dá v Austrálii vyžít se 700 dolary

  Honza Čáp Čibera v zemi klokanů

  Str. 7

  Vánoční strom pro Staroměstské náměstí

  Čtyřiadvacet metrů vysoký smrk pochází z Roztok

  Str. 9

« Zpět