Ročník 23
Číslo 17
25. 04. 2013

Foto SKRYJE. Při letošním čistění Berounky nasbírali vodáci na březích řeky kolem 5,5 tuny odpadu. Ve čtvrtek vyrazili uklízet úsek Roztoky – Račice, v sobotu pluli ve dvou partách od Zvíkovce do Roztok. Pravidelným účastníkem akce je i bývalý středočeský hejtman a současný ministr zemědělství Petr Bendl, který převzal nad Čistou Berounkou záštitu.

 • Náměstí: Den „D“ se přiblížil

  RAKOVNÍK. Není tajemstvím, že v otázce vjezdu a parkování aut na Husově náměstí jsou zastupitelé Rakovníka názorově roztříštěni. Část koalice (včetně starosty) se kloní k současnému systému závor, opozice preferuje instalaci parkovacích automatů. O problematice jsme přinesli reportáž, která ukázala, jak řeší situaci v okolních městech. Co si o všem myslí občané Rakovníka, můžete usoudit i z ankety na www.raport.cz.

 • Nejhorší ulice ničí auta

  RAKOVNÍK. Tankodromy přímo v ulicích města nejsou po letošní zimě ničím výjimečným. Relativně v pořádku jsou v Rakovníku všechny krajské silnice, které prošly v minulých letech celkovými rekonstrukcemi, takže zatím drží pohromadě. O to více vynikne stav některých místních komunikací, které jsou v majetku města Rakovníka. Snad vůbec nejhorší je povrch vozovky v Luženské. Silnice od kruhového objezdu u Tesca směrem k Autostopu přitom patří k poměrně frekventovaným komunikacím. Její stav tomu bohužel neodpovídá. Už v tuto chvíli jsou na vozovce desítky výtluků, a to zejména v místech, která byla v minulých letech záplatována. Na stav vozovky upozorňuje řidiče značka označující nerovnosti. Přesto už víme o případu, kdy si v nejhorším úseku řidič poškodil vozidlo a nyní se snaží škodu vymoci po správci komunikace.

 • Hejtman proti parku

  PRAHA/KŘIVOKLÁT. Se záměrem Ministerstva zřídit národní park na Křivoklátsku nesouhlasí středočeský hejtman Josef Řihák. Jeho postoj se tak zásadně liší od názoru jeho předchůdců. Josef Řihák i jeho náměstek pro oblast životního prostředí Marek Semerád si myslí, že současný stupeň ochrany přírody je pro tuto část kraje plně dostačující.

 • Vlak vykolejil, šli pěšky

  LAŠOVICE (bed). Dvakrát během krátké doby vykolejil na trati Rakovník – Beroun vlak. Poprvé najel na padlý strom nedaleko stanice Roztoky, podruhé, v úterý 9. dubna, „vyběhla“ souprava z kolejí nedaleko za rakovnickým nádražím. Vždy se jednalo o ranní spoje. Ani v jednom případě se naště­stí nikomu nic nestalo. Nejprve výpadek „odnesli“ cestující téměř dvouhodinovým zpožděním. Podruhé to bylo ještě nepříjemnější.

 • Vězně našli v Praze

  ORÁČOV (peg). Osmadvacetiletý Jan Zeman, který utekl na počátku dubna z věznice v Oráčově, už je opět v cele. Minulý týden ho policie vypátrala v Praze. Vězeň uprchl 4. dubna, když prováděl úklidové práce. „Odsouzený překonal pouze nízkou zeď v nestřežené části věznice, kde pracoval. Nikoliv plot s ostnatými dráty,“ upřesňuje ředitel Pavel Třasák původní informaci týdeníku Raport.

 • Stříbrné medaile do Krušovic

  KRUŠOVICE (ps). Krušovická desítka a dvanáctka uspěly na prestižní mezinárodní soutěži Monde Selection. V silné konkurenci získaly dvě stříbrné medaile za kvalitu. Obě značky si tak zopakovaly ocenění z loňského roku, desítka navíc bodovala už potřetí v řadě. Slavnostní předávání cen se uskuteční 31. května ve švédském Stockholmu.

 • Soutěž o cenu plynu a elektřiny

  NOVÉ STRAŠECÍ. Zdají se vám ceny za elektřinu a plyn příliš vysoké? Pokud jste obyvatelem Nového Strašecí, můžete si zkusit vysoutěžit cenu nižší. Vedení města se rozhodlo zajistit elektronickou aukci na dodávky energie a plynu pro domácnosti na svém katastru. „Tímto krokem se zařadíme mezi první města v republice, která svým občanům nabídnou možnost sdružení dodávek a následně elektronickou aukci, v níž dodavatelé přes internetové nabídky snižují cenu a snaží se tak získat zakázku a klienta,“ říká starosta Karel Filip.

 • Vzorňáci jezdili jen 15 minut

  HOŘOVIČKY. Čtvrt hodiny to vypadalo, že budeme svědky malého zázraku. Dopravní policisté měřili ve středu odpoledne rychlost na karlovarce a za prvních patnáct minut nevjelo do Hořoviček žádné auto rychleji než 50 km/h. Přitom se měřilo radarem v civilní modré Fabii a aby nebyla řidičům ani trochu nápadná, ležela ještě policistka Jana Hrbková při sledování monitoru radaru na sedadlech. I přesto jezdilo jedno auto za druhým a nic.

 • Ceny pozemků nejsou jednotné

  JESENICE. Jesenické zastupitelstvo se snaží narovnávat majetkové vztahy k pozemkům na území města. Pozemky pod silnicemi, chodníky nebo na veřejném prostranství vykupuje od soukromých vlastníků a ty, které naopak dlouhodobě užívají majitelé přilehlých nemovitostí, prodává. Proto se větší část programu středeční schůze jesenického zastupitelstva týkala prodejů nebo koupí pozemků. A jak se ukázalo, nebývají jednání o ceně snadná.

 • Neústupný moderátor v opačné roli

  RAKOVNÍK. Herce a moderátora Jana Krause máme v poslední době spojeného především s jeho televizní talk show. V pondělí 15. dubna se s ním mohli rakovničtí diváci seznámit v trochu jiné poloze, byť forma pořadu byla podobná. Spolu se svým synem Jáchymem a zpěvákem skupiny Monkey Business Matějem Ruppertem byli hosty moderátora Václava D. Kosíka v pořadu Hvězdy, jak je neznáte.

 • Jakub Kubíček – nemladší král sportovců

  Ohlédnutí za 16. ročníkem ankety

  Str. 4

  Člověk, který odchází smířený, se ve smrti rozzáří

  Domácí hospicová péče se rozmáhá

  Str. 9

  Garáže plné symbolů socialismu

  Základním kamenem sbírky

  byl obraz Jakeše

  Str. 6

 • Policie na průzkumu

  RAKOVNICKO (peg). Od 18. dubna do 10. května provádí policie průzkum veřejného mínění. „Celkem bude v našem regionu dotazováno devadesát respondentů, a to z různých koutů Rakovnicka. Na občany čeká v dotazníku čtrnáct otázek. Dotazník je anonymní, uvádí se pouze věk a pohlaví,“ říká tiková mluvčí Jana Žáčková. „Rádi bychom opravdu objektivně zjistili, jaký je po roce pohled veřejnosti na naši práci. Jaká trestná činnost je trápí a co by nejraději změnili,“ vysvětluje mluvčí. Na základě vyhodnocení dotazníků pak policie přistupuje k opatřením.

 • Vykolejené dráhy

  Vykolejení vlaku je bezesporu mimořádná událost a takové si žádají mimořádná řešení. To se však 9. dubna nestalo a cestující byli do okresního města více než dvě hodiny transportováni minibusem pro 16 osob. Ti, na které se právě nedostalo, mrzli ve sněhové metelici na břehu potoka a čekali na spásu v podobě velkého autobusu. Marně!

  Zeptal jsem se jednoho z šéfů rakovnické dopravní společnosti, proč nejela pro cestující ona. Odpověď zněla: nevyhráli jsme výběrové řízení na přepravu pro České dráhy. Jak jsem se dozvěděl posléze, výhercem tendru byla firma s pražskými SPZ. A té zřejmě velké autobusy došly. Myslím, že objednavatel přepravy – Středočeský kraj – by měl vzít rozum do hrsti. Tedy ten selský. V případě mimořádné události by tedy mělo logiku, aby cestující dovezla do cílové stanice firma, která je nejblíž. Už naši pradědové věděli, že košile je bližší než kabát.

  Tomáš Bednařík

« Zpět