Město narovnává majetkové vztahy a hledá kompromisy

Ceny pozemků nejsou jednotné

JESENICE. Jesenické zastupitelstvo se snaží narovnávat majetkové vztahy k pozemkům na území města. Pozemky pod silnicemi, chodníky nebo na veřejném prostranství vykupuje od soukromých vlastníků a ty, které naopak dlouhodobě užívají majitelé přilehlých nemovitostí, prodává. Proto se větší část programu středeční schůze jesenického zastupitelstva týkala prodejů nebo koupí pozemků. A jak se ukázalo, nebývají jednání o ceně snadná.

Metodika, již má město pro tyto případy k dispozici, není všespásná. I když se z ní vychází při všech jednáních s vlastníky nebo kupujícími, ne každý je ochoten na navrženou částku přistoupit. A tak dochází k cenové rozpolcenosti. Během schůze tak došlo k několika případům, kdy byly pozemky koupeny nebo prodány za odlišné ceny.

První větší diskuze se týkala části pozemku u městského domu zvaného Modrý kříž. Město před časem zjistilo, že část vjezdu a kůlny ve dvoře stojí na pozemku majitele sousedního domu. „Jedná se o 50 m². S vlastníkem jsme začali jednat. Podobné pozemky vykupujeme za cenu maximálně 200 Kč/m², ale on s ní nesouhlasil a chtěl 400 Kč. Nakonec jsme se dohodli na kompromisu a je svolný přistoupit na částku 300 Kč,“ vysvětlil situaci starosta Jan Polák.

Jenže jiné pozemky v ulicích Jencova a Plzeňská byly městem kupovány za 100 Kč/m², a tak byli zastupitelé upozorněni, že pokud schválí oněch 300 Kč, může se jednat o precedens, se kterým se budou muset v budoucnu potýkat. Všichni pak budou chtít tři sta a ne sto korun.

„Částka 300 korun je návrh majitele, my na něj přistoupit nemusíme,“ dodal Jan Polák. Zastupitelka Hana Urbanová ale připomněla, že v tomto případě je město v pozici někoho, kdo neoprávněně užívá cizí pozemek: „Jsem proti zvyšování ceny, kterou stanovuje metodický pokyn, ale musíme si uvědomit, že se jedná o vjezd k naší nemovitosti a pokud by nám majitel vyčíslil nájem, mohli bychom na tom být ještě hůř.“

Bývalý starosta Jiří Svoboda poznamenal, že by se mělo posuzovat případ od případu, jak je daný pozemek pro město potřebný. Jestli má pro něj za navržených podmínek smysl. Po diskuzi nakonec zastupitelstvo nákup pozemku za 300 Kč/m² odsouhlasilo. U ostatních pozemků, které se nacházejí pod komunikacemi nebo chodníky, pak schválilo navržených 100 Kč/m².

Snadné nebylo ani projednávání dalšího bodu, kde bylo město naopak v pozici prodávajícího. Jednání s majitelkou domu, jež má zájem o pozemek, jímž si rozšíří zahradu, probíhají už delší dobu. Na zastupitelstvo se obrátila opakovaně a splnila všechny podmínky, které jí stanovilo. Po celou dobu ale počítala s cenou 200 Kč/m². Teprve na zastupitelstvu se dozvěděla, že by měla být vyšší, a to 400 Kč/m². „To je pro mě pecka, jednáme o tom už dlouho a nikdy o takové částce nepadlo ani slovo. Starosta vždycky mluvil o ceně 200 Kč/m²,“ řekla paní Bláhová. Jan Polák jí poté s omluvou vysvětlil, že až na přípravném jednání zjistili, že jiný pozemek v sousedství prodávali za 400 Kč/m², proto musejí vycházet ze stejné částky.

Diskuze byla opět dlouhá a nakonec byla schůze na deset minut přerušena, aby se mohli zastupitelé o celé věci v klidu pobavit s kupující. Výsledkem byl kompromis. Pozemek o rozloze 23 m² město prodá za 300 Kč/m².

Markéta Hartlová

« Zpět