Ročník 21
Číslo 28
14. 07. 2011

Foto KRAKOVEC (slv). Chvílí se vznášel, chvíli ležel a nakonec se usadil. Po 596 letech se na hrad Krakovec vrátil mistr Jan Hus. Sochu středověkého reformátora a myslitele přijel do plenéru umístit samotný tvůrce akademický sochař Milan Vácha. Více na str. 10.

 • Soudce měl alkohol

  RAKOVNÍK. Vážná dopravní nehoda, kterou zavinil 23. června soudce Okresního soudu v Rakovníku JUDr. Stanislav Kos, už začíná mít jasnější kontury. Přestože Policie ČR odmítla sdělit, zda soudce řídil pod vlivem alkoholu, televize Prima už takovou informaci 3. 7. odvysílala i s uvedením plného jména. Na kameru hovořil anonymní svědek, který uvedl, že soudce měl být v den nehody pod vlivem alkoholu už na svém pracovišti, odkud musel být vykázán. Nehoda, ke které došlo téhož dne večer, se prý rovněž neobešla bez alkoholu. Týdeník Raport se pokusil zjistit podrobnosti přímo od předsedy Okresního soudu Rakovník.

 • „Vyštvali mě z ordinace“

  RAKOVNÍK. Plíseň a promáčené zdivo přímo v ordinaci i v čekárně pro nemocné děti. Zastaralé sociální zařízení, prošlapané lino, vytápění vafkami, fasáda nejen bez zateplení, ale dokonce bez omítky. To jsou asi hlavní důvody, proč MUDr. Marie Rybová opouští po jedenatřiceti letech svoji ordinaci v Kuštově ulici. Zchátralý objekt je v majetku města, které teď hledá nového nájemce nebo kupce.

 • Rakovnická drůbežárna končí

  RAKOVNÍK. Po vepřovém a hovězím mase mizí z potravního řetězce další komodita produkovaná ve velkém přímo v našem regionu. Tentokrát došlo na slepičí vejce. Do uzavření rakovnické drůbežárny pod letištěm zbývají už doslova týdny.

 • Spor uzavřeli smírem

  NOVÉ STRAŠECÍ. Již od listopadu 2009 je veden soudní spor o zaplacení smluvní pokuty za nesplnění závazku zrealizovat do 20. července 2007 projekt na přestavbu domu čp. 533 na pět řadových domů. Po posledním jednání zastupitelstva je jasné, že je u konce, neboť to rozhodlo, že jeho další prodlužování je neefektivní.

 • Lupiči hodili přes seniorku deku

  RAKOVNICKO. Když v neděli 3. července v noci vzbudilo 81letou ženu z Rakovnicka tříštící se sklo, ještě netušila, jaké chvíle hrůzy si následně prožije. Do domu v Krakově vlezli okolo 3.45 hodin tři muži, kteří předtím přelezli plot kolem nemovitosti. Do místnosti, kde seniorka spala, se dostali otevřeným oknem.

 • Záhadné detonace

  RAKOVNÍK (peg). Dvě ohlušující rány připomínající výbuchy munice se ve čtvrtek dopoledne rozléhaly v krátkém intervalu za sebou Rakovníkem. Co bylo jejich původcem, však nikdo netuší. Kvůli výbuchům nebyly hlášeny žádné události ani hasičům, ani státní a městské policii.

 • Téměř třetina řidičů s přestupky

  RAKOVNICKO. Jen pár hodin trvala první prázdninový den na silnicích Rakovnicka dopravně bezpečnostní akce, a i přesto je jejím výsledkem 56 přestupků. Téměř třetina kontrolovaných řidičů se dopustila nějakého prohřešku. Nejčastěji rozdávali policisté pokuty za vysokou rychlost. Odhalili ale i několik řidičů pod vlivem alkoholu nebo vozidla s nevyhovujícím technickým stavem.

 • Na projekty dostanou 56 milionů

  RAKOVNICKO. Devatenáct obcí z Rakovnicka potěšilo usnesení zastupitelstva Středočeského kraje. Jejich žádosti, které poslaly do letošního Fondu rozvoje obcí a měst (FROM), byly schváleny. Kraj na tyto projekty poskytne přes 56 milionů korun. Stejně jako v loňském roce si mohly obce zvolit, zda podají žádost do Programu obnovy venkova, kde bylo možné získat maximálně půlmilionovou dotaci, nebo do druhého tématického zadání Velké projekty, kde mohly získat až deset milionů korun. V obou případech pokryje dotace 95 procent nákladů.

 • Mistr Jan Hus, ležící, sedící

  KRAKOVEC. Od středy 6. července má obec Krakovec nové turistické portfolio. Vedle zříceniny hradu je jím socha středověkého myslitele, reformátora a katolického kněze Jana Husa. V roce 1415 se Krakovec stal na pár měsíců místem jeho posledního pobytu v Čechách. Odtud mistr Jan putoval na koncil do německé Kostnice. Když neobhájil svoje názory, byl z rozhodnutí vlastní církve upálen na hranici jako kacíř.

 • Cyklování bude letos Fríí

  Na tři dny se Rakovník stane hlavním městem cyklistiky Str. 4

  Jako Dlouhý Janek vysvobodil Leontýnku

  Představitel chlapecké role z filmu Ať žijí duchové na Krakovci

  Str. 4

  Bonus

  Program Rakovnického cyklování a Léta na Křivoklátě. Prezentace firem Croy, VSP Auto, Restaurace Lebeda, Pracovní oděvy Korus, Velko a malobchod koženým zbožím, Optika U Hrušky, Realitní kancelář České spořitelny, Svatební salon Catherine, Prodejny Barvy Laky a Zahrádkářské potřeby Nové Strašecí. Uvnitř listu

 • Glosář

  Po invalidech nemocné děti

  Kdyby se konalo mistrovství světa v naštvávání lidí, rakovnická radnice by možná dosáhla na jednu z medailových pozic. Nedávný nápad s vybíráním poplatků za parkování na náměstí od tělesně postižených byl přímo učebnicovou ukázkou nadpřirozených schopností v této disciplíně. Sotva rada stačila uznat, že udělala chybu a nařízení zrušila, je tu pro voliče další bobřík trpělivosti.

  Tentokrát je v tom radnice nemočená jen částečně, ale přesto si proti sobě poštvala rodiče zhruba dvou tisíc dětí, které navštěvují ordinaci doktorky Rybové. Vedení města si s dětskou lékařkou dlouhodobě nerozumí. Dům, ve kterém ordinace sídlí, je v žalostném stavu. Pediatrička ho chtěla koupit a rekonstruovat, ale nedohodli se na ceně. Teď ve zdech objektu bují plíseň a lékařka z „obecní pastoušky“ po jedenatřiceti letech prchá. Rodičům dvou tisíc dětí bude vysvětlovat, že odchází, aby jí hygienik ordinaci nezavřel. V objektu hýčkaném správou majetku města vskutku nečekaná pointa...

  Pavel Sklenička

« Zpět