Ročník 18
Číslo 52
30. 12. 2008

Foto Pavel SkleničkaJak je patrné ze snímku, prodejny Deichmann a Takko otevřely ještě před kolaudací. Kromě nedokončených chodníků komplikovala přístup zákazníků i technika firmy Froněk. Ta se touto blokádou pokoušela domoci pozastavených plateb.

 • Vlaky – zdražení a komplikace

  RAKOVNÍK. Od neděle 14. prosince platí nový jízdní řád vlaků. Na rozdíl od minulých let v něm nejsou pouze zásahy „kosmetického“ rázu, nýbrž změny velmi zásadní, které navíc velmi zásadně komplikují život cestujícím i obcím, které jsou na vlakové dopravě závislé.

 • Bagry blokovaly vjezd

  RAKOVNÍK. Jak jsme již informovali, část nové nákupní zóny nad Luženskou ulicí otevřela své prodejny v avizovaném termínu 11. prosince. A to přesto, že stavba nebyla v té době zkolaudována. Těsně před vánočními svátky došlo navíc k dalším komplikacím. Firma Froněk, která pro investora zajišťuje dopravní stavby, zablokovala svoji technikou příjezd na již dokončené parkoviště . Důvodem blokády byly neoprávněně pozastavené finanční prostředky ze strany hlavního investora.

 • Družku napadl i basebalkou

  RAKOVNICKO. Ani předvánoční doba neuklidnila násilníky. Po třech případech napadení policistů se v policejní svodce objevila další fyzická napadení. Před Vánocemi došlo k potyčce u benzínky v Pražské ulici a také se dostal na světlo případ domácího násilí, jemuž byla jednačtyřicetiletá žena vystavena už od ledna.

 • Výbuch zranil dva lidi

  RAČICE (peg). V rekreační chatě v Račicích vybuchla v pátek 26. prosince propanbutanová láhev. Hasiči byli na místo přivoláni kolem pravého poledne, operační středisko na místo vyslalo jednotky z Berouna, Roztok a Zbečna. Po jejich příjezdu už na místě zasahovala záchranná služba. Výbuch, jehož příčinu šetří vyšetřovatel hasičů společně s policií, lehce zranil osmadvacetiletou ženu, která byla po ošetření převezena na chirurgii rakovnické nemocnice. Zranění pětatřicetiletého muže byla vážnější.

 • Strážníci až do Řevničova

  NOVÉ STRAŠECÍ (lep). Rada města Nové Strašecí již schválila veřejnoprávní smlouvu s obcí Řevničov, jejímž předmětem je závazek, že městská policie bude místně příslušným orgánem i na území obce Řevničov. Za tuto službu poskytne Řevničov městu Nové Strašecí roční příspěvek ve výši 360 tisíc korun. Smlouva je uzavřena na dobu určitou do konce roku 2009 s tím, že úkoly vyplývající z této smlouvy bude městská policie plnit nejdříve od 1. ledna 2009 a v případě, že rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje o udělení souhlasu s touto veřejnoprávní smlouvou nabude právní moci po 1. lednu, následující den po nabytí právní moci tohoto rozhodnutí.

 • Okresní ředitelství končí

  RAKOVNÍK (peg). Od Nového roku přestane v Rakovníku existovat okresní ředitelství policie. V rámci reformy a reorganizace policie bude ke konci letošního roku zrušeno. „Od 1. ledna vzniká nová jednotka, a to Krajské ředitelství policie Středočeského kraje, jehož nejvyšším představitelem je krajský ředitel. Stávající management okresního ředitelství nahrazují vedoucí územních odborů,“ přibližuje René Černý, tiskový mluvčí policie.

 • Je Ježíšek hvězda, nebo je prosakovací?

 • S dětmi z MŠ a 1. ZŠ nejen o čertech, Mikulášovi a Vánocích

 • Str. 4

 • ČLUZ oslavil padesát let

 • Historie podniku ve vzpomínkách dvou Perglerů

 • Str. 9

 • Úspěšný rok 2009
  přeje svým čtenářům
  redakce týdeníku
  Raport

 • Absurdistán na kolejích

 • Každoročně v prosinci se klienti Českých drah ptají, proč se mění jízdní řády. Když už si člověk konečně zapamatuje, kdy který vlak kam odjíždí, přijde změna. Nikdo z železničářů vám ale neřekne, proč se tak děje: „Snad aby nějaký úředník na ředitelství drah dokázal, jak je tam potřebný,“ odpověděli mi hned tři řadoví železničáři. Letos se úředníkovi podařil vskutku husarský kousek. Žádná minuta sem, minuta tam. Kámen nezůstal na kameni. Cestujících se samozřejmě nikdo na souhlas neptal. A tak díky úředníkovi dochází k tomu, že žáci škol nestíhají odjezdy a musí čekat v Rakovníku i dvě hodiny na odjezd dalšího vlaku. Jinde to řeší tak, že pouštějí žáky až o 10 minut dříve z vyučování. Na to, že odjezdy vlaků nenavazují na autobusové spoje, si cestující už zvykli.

 • Naprosto nepochopitelná situace nastává třeba na trati Rakovník – Beroun, kde až na jednu výjimku se kříží vlaky místo ve Zbečně v Roztokách. Tam běhá obsluha desítky metrů od výhybky k výhybce, zatímco ve Zbečně může výhybky měnit výpravčí přímo z kanceláře.

 • Částečnou vinu nesou i úředníci na kraji, kteří jaksi opomněli navrhované změny prodiskutovat s obcemi. To, jak letos zkomplikovaly ČD cestujícím jejich dopravu do školy i do zaměstnání, už dlouho na Rakovnicku nepamatujeme. Je jisté, že změny opět „vyženou“ část cestujících ke konkurenční dopravě. Při takovémto hospodaření se ani nelze divit, že ČD opět téměř všechny své služby zdražily. Staré dobré rčení: „Náš zákazník, náš pán,“ Českým drahám absolutně nic neříká!

 • Tomáš Bednařík

 • Příspěvek skautům

 • RAKOVNÍK (ps). Svaz skautů a junáků Rakovník se obrátil na město s žádostí o příspěvek na činnost. Sportovní komise žádost projednala a doporučila přidělit 10 tisíc Kč. Skauti v Rakovníku sdružují celkem 50 dětí a 70 dospělých členů.

 • Nesouhlasí s krajem

 • RAKOVNÍK (ps). Radní města Rakovníka Michal Volf navrhl usnesení, v němž městská rada vyjadřuje svůj nesouhlas s tím, aby Středočeský kraj použil 80 miliónů Kč z rozpočtu kraje na úhradu poplatků ve zdravotnických zařízeních kraje. Volf takový krok považuje za diskriminaci všech ostatních občanů, kteří žijí v městech, kde krajská zdravotnická zařízení nejsou. Tedy i Rakovničanů.

 • Prohlídky mostů

 • RAKOVNÍK (ps). Celkem pětadvacet mostů a lávek, které jsou ve vlastnictví města Rakovníka, podléhá pravidelným prohlídkám. A protože poslední byly provedeny v listopadu 2006, další musí následovat do konce roku letošního. Práce pro město zajistí Statická a projekční kancelář Trčka, Kladno za 111 tisíc Kč. Prohlížena nebude lávka v ul. Bořivojova, protože je již zahrnuta do investičních akcí a je na ni zpracována projektová dokumentace. Před rekonstrukcí je také most v Nádražní ulici, který je v majetku kraje a ten v současné době již připravenou akci dočasně pozastavil.

« Zpět