Ročník 14
Číslo 22
01. 06. 2004

fotoStaročeské máje se letos mimořádně vydařily v Olešné, kde je pořádá Nezávislá organizace mládeže. "Začíná to už tím, že valník s kapelou táhnou koně, ne traktor. Ten odsuzujeme. i náš král je vysoký, jak se sluší. k našim májům také patří rarita - auto neprojede, dokud beseda nedotancuje písničku. Řidiči nás mohli i sponzorovat. Za upomínku, kterých jsme prodali přes tři stovky, jsme si klidně vzali i padesátník. Většinou se ale dávalo víc," směje se spokojeně Rostislav Bešta, jeden z hlavních aktérů olešenských májů. My dodáváme, že do průvodu i na večerní zábavě, kde tombola měla celkem 200 cen, vyhrával orchestr Melodie.

 • Pětimiliónová loupež u bankomatu

 • RAKOVNÍK. Kolem pěti miliónů ukradl minimálně jeden ozbrojený muž v pátek dopoledne pracovníkům bezpečnostní agentury, kteří doplňovali peníze do bankomatu u křižovatky Na Váze. Po loupeži, kdy muže zamkl s údajnou výbušninou v manipulační místnosti, nepozorovaně odjel s jejich služebním vozidlem. Auto policie vpodvečer nalezla zaparkované v Praze na Zličíně.

 • Starosta kamenován?

 • ROZTOKY. v Roztokách u Křivoklátu probíhají dokončovací práce na terénních úpravách u nově zbudovaného kanoistického kanálu. a právě v souvislosti s nimi došlo před několika dny ke konfliktu mezi starostou obce Ing. Vladimírem Melčem a dělníky, kteří zde staví otočku lodí. Co se stalo?

 • Křivoklátské léto bez Takyléta

 • KŘIVOKLÁT. Ve středu 26. května se uskutečnila na Křivoklátě schůzka nového kastelána hradu Luďka Frencla s pořadateli kulturních akcí, které si zde v minulých letech vydobyly značnou popularitu. Vzhledem ke známým okolnostem v souvislosti s odvoláním vedoucích pracovníků někdejších Státních hradů Křivoklátska Marie Šindelkové a Ivana Kasalického odmítla část pořadatelů s novým kastelánem spolupracovat a na pořádání akcí se dále podílet. Středeční schůzka, jejímž svolavatelem byl Michal Elznic z rakovnické agentury Regia, tedy měla zodpovědět otázku, jak dál.

 • Místo Bertelsmanna 5 investorů?

 • NOVÉ STRAŠECÍ. Po neúspěšném jednání s firmou Bertelsmann shání město další zájemce o investice v průmyslové zóně - sever. s nabídkou přišla firma Trigon Trust Europe (TTE), zastoupená Petrem Albertem, někdejším šéfem firmy Ford Albert podnikající před lety v Novém Strašecí. "Tato firma se zabývá sháněním investorů do průmyslových zón a pan Albert přišel s nabídkou, že pro tyto účely průmyslovou zónu - sever posoudí," uvedl starosta Jakub Kleindienst. Podle něj i v zastupitelstvu převládá názor, že by bylo vhodnější mít v průmyslové zóně alespoň pět nebo šest menších investorů, než jeden velký podnik. "Dá se předpokládat, že světová ekonomika se nebude vyvíjet jen jedním směrem a bude-li tu více firem s různým zaměřením, zaměstnanost by pak měla širší spektrum možností," míní starosta. Názvy firem, které by chtěl TTE přivést do průmyslové zóny, starosta prozradit nechtěl, jen to, že podnikají v automobilovém průmyslu, stavebnictví a zemědělství. "Důležité je pro nás i to, že pan Albert udělá posouzení zcela zadarmo, protože se tu chce s firmou uvést," doplňuje Kleindienst.

 • Děti nezlobily Bočanovou se Zounarem

 • RAKOVNÍK. v sobotu 29. května uspořádalo občanské sdružení Nedrog ve sportovním areálu rakovnického Tenis Centra Cafex již třetí ročník akce "Kdo si hraje, nezlobí", která na oslavu Mezinárodního dne dětí přilákala téměř dva tisíce návštěvníků.

 • Dealer se vypařil i s penězi

 • RAKOVNÍK (slv). Před řáděním falešného dealera varuje šanovský pekař Ladislav Špáňa. "Přišel do naší prodejny na Pražské ulici se zavřenou krabicí vzorků zboží a sháněl paní vedoucí. Když ho prodavačka upozornila, že tam vedoucí není, chtěl, ať mu ji spojí mobilem, že se s ní domluví," líčí příhodu známý pekař.

 • Nová Octavia a „prachy z lupu“

 • RAKOVNÍK (ps). Novou Škodu Octavia představila v pátek rakovnické veřejnosti firma Autostop Rakovník. Již od desáté hodiny dopolední vyhrával uprostřed náměstí Brass Band, a kdo se nechal jeho dixielandem přilákat mezi šestici vystavených automobilů, měl možnost se posadit do jednoho ze dvou zbrusu nových vozů a porovnat interiér i exteriér s předcházejícím modelem.

 • Část pozemků už vykoupili

 • NOVÉ STRAŠECÍ. Zastupitelstvo města Nové Strašecí schválilo na svém posledním zasedání výkup některých pozemků do majetku města v zamýšlené průmyslové zóně Severozápad. Jedná se o pět pozemků, jejichž cena se pohybuje v rozmezí 100 - 150 Kč za metr čtvereční a s jejichž současnými vlastníky se vedení města na odkoupení již dohodlo.

 • Hlína Kotykovi: Argumenty na stůl!

 • NOVÉ STRAŠECÍ. "Chceme situaci utlumit, nechceme už dále diskutovat přes noviny," prohlašuje k mediálním aktivitám bývalého místostarosty Petra Kotyka starosta Jakub Kleindienst. Společně s novým místostarostou Jaroslavem Hlínou dodává, že toto vyjádření k nepříjemné kauze by ze strany města mělo být poslední. "Pan Kotyk nás staví do role, že jen on má ten správný názor, a my všechno překrucujeme. Ať položí na stůl argumenty," říká Hlína.

 • Korupce je všude kolem nás,
  proč má být fotbal výjimkou?

 • Nad tím, jaký je fotbal na okrese, v celé republice a kdo za to může, se zamýšlejí funkcionáři OFS Rakovník.
 • Čtvrtý z rodu novodomských hospodských

 • V cyklu Obyčejní lidé? představujeme Josefa Růžičku z Nového Domu.
 • Pět návsí na okrese mohlo být chráněno státem

 • Vesnice si zachovaly původní charakter díky rekreantům, odsunu Němců i nákladnosti oprav.
 • Nezájem o volby?

 • RAKOVNÍK (ps). Ještě v průběhu minulého týdne si mohli občané, kteří hodlají 11. a 12. června volit zástupce do Evropského parlamentu mimo své trvalé bydliště, požádat příslušný obecní úřad o vydání tzv. voličského průkazu. Na Městský úřad Rakovník se tak obrátilo dvacet dva lidí. To je v porovnání s posledními volbami zhruba desetkrát méně. "Při referendu o vstupu do EU využilo této možnosti kolem 150 lidí, při posledních volbách do senátu to bylo asi 200 průkazů," porovnává Dr. Václav Černý, vedoucí odboru vnitřních věcí. Připomínáme, že volby se uskuteční v Rakovníku v 17 stejných volebních místnostech jako při referendu do EU. Volební lístky by měli občané obdržet do schránek nejpozději do 8. června. v pátek 11. června se volí od 14 do 22 hodin, v sobotu 12. června od 8 do 14 hodin. Na rozdíl od předcházejících voleb se po 14. hodině volební místnosti zapečetí a sčítání bude provedeno až v neděli 13. června po 22. hodině, a to ve stejném čase ve všech zemích EU. Výsledky budou zveřejněny na internetových adresách www.mvcr.cz nebo www.volby.cz.
 • Za Kadára jediný zájemce?

 • RAKOVNÍK (bed). Odbor dopravy ještě stále neuzavřel případ Václava Kadára. Ten byl 30. března kontrolován policejní hlídkou při řízení motorového vozidla a protože odmítl jak dechovou, tak i krevní zkoušku, je na něho nazíráno, jako by řídil opilý. "Protože je případ stále v šetření, nezbylo nám nic jiného, než postupovat podle Zákoníku práce," vysvětluje starosta města Zdeněk Nejdl. "Václav Kadár byl zproštěn velení Městské policie a byl s ním ukončen pracovní poměr dohodou k 30. červnu 2004. Do té doby podléhá strážníkovi, který je dočasně pověřen řízením MěP," řekl starosta a dodal, že do 31. května je vypsaná výzva na výběrové řízení na strážníka MěP Rakovník. Na sekretariát starosty prozatím dorazila jediná přihláška.
 • Pekárna místo Beneše

 • RAKOVNÍK (bed). Rada města Rakovníka doplnila sportovní komisi o Josefa Pekárnu. Starosta Zdeněk Nejdl tento krok zdůvodnil tím, že již před rokem rezignoval na svoji funkci v komisi Miroslav Beneš a od té doby měla o jednoho člena méně. "Takže nyní zde má opět v osobě Josefa Pekárny zastoupení SK Rakovník," dodal starosta Nejdl.
 • DPH zdraží bazén

 • RAKOVNÍK (ps). Změna sazby daně z přidané hodnoty z 5 na 19 % se promítne také do cen vstupného v rakovnickém bazénu. Dospělí zaplatí nyní za 75 minut 35 Kč, děti 25 Kč a rodinné vstupné se zvedne na 95 Kč. Celodenní letní vstupenka do areálu vyjde na 45 Kč.
 • Nelíbil se Michaličkovi

 • RAKOVNÍK (bed). Radní MUDr. Ivo Michalička navrhl, aby rada přijala usnesení v tom smyslu, aby akce pořádané Městem Rakovník nebyly propagačně zneužívány politickými stranami či jejich kandidáty. Reagoval na fakt, že spolu se starostou Zdeňkem Nejdlem (ODS) přestřihával pásku a řečnil Hynek Fajmon, kandidát ODS do Evropského parlamentu. "Cyklostezka se otevírala u příležitosti oslav vstupu České republiky do EU, a tak Hynek Fajmon, který na rozdíl od jiných politiků přijal pozvání ke slavnostnímu aktu, řekl pár slov o významu Unie a kroku ČR. Nezaznělo ani slovo o tom, že by někdo měl volit kandidáty ODS nebo pana Fajmona," vysvětlil Zdeněk Nejdl. s Michaličkou pak pro přijetí návrhu hlasovala už jenom radní Bendlová, a tak návrh nebyl přijat.
 • Z „Dopravy“ 8 miliónů

 • RAKOVNÍK (bed). Starosta města Zdeněk Nejdl zveřejnil příjmy, které ze své činnosti získal v roce 2003 odbor dopravy Městského úřadu Rakovník. Na správních poplatcích vybral odbor 6 074 320 Kč a na pokutách 1 537 320 Kč. Naproti tomu vynaložil odbor na exekuční náklady 4 090 Kč a ostatní náklady 172 261 Kč. Celkem příjmy odboru dopravy za loňský rok činily 7 788 825 Kč.
 • Půjčí 1,2 miliónu Kč

 • RAKOVNÍK (bed). Osmnácti žadatelům o půjčky z fondu rozvoje bydlení bude komisí rozděleno celkem 1 190 000 Kč, což je celá požadovaná částka. Protože město má na půjčky, které mají podpořit rozvoj bydlení v Rakovníku, vyčleněny celkem 2 milióny korun, navrhuje komise vyhlásit na podzim letošního roku druhé kolo žádostí. Připomínáme, že půjčky jsou úročeny 3 procenty a splaceny musejí být do čtyř let.
« Zpět