Ani kraj na obchvat nemá
RAKOVNÍK. Nad realizací obchvatu města Rakovníka visí stále větší otazníky. Při projednávání tzv. rámcové dohody se Středočeským krajem o dalším společném postupu dokonce padl z řad zastupitelstva návrh, zda není nejvyšší čas projekt „odpískat“. Náklady na přípravu akce by měly město stát až 60 miliónů Kč bez toho, že by existovaly záruky na dokončení. Kraj podle Marcela Chládka totiž nemůže být hlavním investorem celého díla.
„Musíme říct, zda chceme financovat další přípravy a zda na ně bude navazovat realizace. Aktuální cena díla je odhadována na 450 miliónů korun. Je jasné, že město ani kraj na to nebudou mít dost peněz. A musíme si přiznat, že v rámci priorit dopravních staveb v celé ČR je obchvat města Rakovníka na 130. místě,“ připomněl na úvod vedoucí oddělení investic Milan Kotál.
Podle Marcela Chládka navrhovaná dohoda přenáší veškerou zodpovědnost z města na kraj, a krajští zastupitelé pro ni tudíž ruce nezvednou. „Navíc ze strany města není vše připraveno. Ani výkup pozemků ani projekty,“ připomněl Chládek. Jenže právě dokončení přípravné fáze je pro město soustem, do něhož se bez dalších záruk nehodlá pouštět.
„Můžeme se připravit, ale co když pak další subjekty řeknou, že stejně nemají peníze? Byly by to zbytečně vynaložené prostředky,“ varoval Luděk Štíbr.
„Žádný jiný subjekt mimo státu to nezaplatí. Ani město ani kraj. Já chci hledat u všech možných zdrojů. Město si může vzít i další půjčku. Rozdělit akci na etapy a stavět postupně,“ navrhoval Chládek.
Nejrazantnější názor přednesl radní Eduard Filip. „Je asi nejvyšší čas obchvat odpískat. Tady před námi leží materiál, podle něhož město zařídí veškerou projektovou dokumentaci a koupí pozemky. Už to je problém, protože odhadní cena je 250 Kč za metr, což pak dostaneme zpět od kraje, ale ve skutečnosti budeme kupovat i za 400 Kč nebo i za 1000 Kč. Do projektů už jsme vložili 10 miliónů, teď máme dát další peníze do výkupu pozemků. Myslím, že se dostáváme do situace, kdy je třeba říct, dál už ne. Nemá to cenu.“
O kompromisním řešení informoval Milan Kotál: „Kdybychom hovořili o místní komunikaci přes Bulovnu, sloužící k rozvoji území na Spravedlnosti i jako vjezd do průmyslové zóny, dostali bychom se bez přemostění k nižším částkám. Příprava by nás sice stála rovněž 60 miliónů, ale nebyla by to zbytečná věc,“ naznačil Kotál.
„Je to velký problém a velké sousto. Ale rozhodně bych obchvat neodpískával. Musíme se pokusit o vícezdrojové financování,“ uzavřel diskusi Marcel Chládek. Jak nám dále sdělil, hodlá vzít celou akci na svá bedra. „Nejprve chci zjistit, jak reálná je vůbec další výstavba R6 ruku v ruce s přivaděčem přes Lišany. Pokud by tyto dvě akce nebyly reálné, bude lepší začít řešit obchvat od Plzně. Zároveň navrhuji zrušit na městě komisi pro obchvat s tím, že věc budu dále koordinovat s panem Kotálem. Již proběhly schůzky s vedoucími zainteresovaných odborů kraje a firmami, které koordinují přípravu a výkup pozemků pro přivaděč. Další schůzky s ředitelstvím silnic a dálnic budou následovat do 14 dnů,“ uvedl náměstek hejtmana a zastupitel města Rakovníka.
Pavel Sklenička